Bu takıların nasıl yapıldığı sır gibi saklanıyor!

Benekli alabalığın pullarından yapılıyor; badan oğla geçen en önemli el sanatı kabul ediliyor...

25.05.2010 - 12:04

Bu takıların nasıl yapıldığı sır gibi saklanıyor!

Balkanlar'daki en eski ve derin göl olduğu bildirilen Ohrid, görsel güzellikleriyle turistleri cezbetmesinin yanı sıra içinde barındırdığı farklı balık türleriyle de turizme katkı sağlıyor. 

Ekosisteminde sadece o yöreye özgü dünya çapında öneme sahip 200'den fazla tür bulunan ve 1979'da UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine dahil edilen Ohrid Gölü'ndeki benekli alabalıkların pulları, kadınların en önemli güzellik tutkuları arasında yer alan takılara da ham madde oluyor.

Kurutulup toz haline getirilen balığın pullarının plastik boncuklara ya da değerli taşlara kaplanmasıyla yapılan inci görünümlü kolyeler, küpeler, bileklikler ve tespihler, kente gelen turistlerin tercih ettiği en önemli hediyelik eşyaların başında geliyor. Sadece 2 aile tarafından orijinal haliyle geleneksel olarak yapılan takıların işlenişi sır olarak saklanan Ohrid'de, ustalık sadece erkek çocuklara öğretiliyor.       

Kente 1924'ten itibaren takı üreten ailenin üyesi Kiril Talev, hazırladıklara takılara ''Ohrid incisi'' denildiğini, turistlerin de büyük talep gösterdiğini söyledi. Benekli alabalığın pullarını özel metotlarla işleyerek el sanatı ürünlerini oluşturduklarını anlatan Talev, şöyle dedi:       

''Ohrid'de sadece 2 aile bu takıları yapmayı biliyor. Taklit ürünler ise asla aynı kalitede ve işçilikte olmuyor. Atalarımızdan öğrendiğimiz bu geleneği gelecek kuşaklara aktarıyoruz. Bu takıların nasıl yapıldığına yönelik sır, aile geleneği olduğundan eşlere bile söylenmeden sadece erkek çocuklarına öğretilir. Kadınlarla bu sırrı paylaşmıyoruz. Çünkü, herhangi boşanma durumunda başkalarına sırrımızı anlatabilirler.''        

Talev, Çin'de takıların sahtelerinin yapıldığınından dolayı sattıkları her ürüne sertifika verdiklerini ve takıların 50 ile 100 Euro'dan satışa sunulduğunu söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...