Bu tatil başka tatil

Buğday Derneği şehirde yaşayan ama toprağa dokunmak isteyen, bozulmamış bir doğanın içinde tatil yapmak isteyenler için başlattığı TaTuTa ağındaki çiftliklerden biri tam size göre olabilir.

02.07.2012 - 13:10

Bu tatil başka tatil

TaTuTa ağına üye 100 çiftlikten biri de Antalya'daki Flora Akdeniz Bahçesi... Çiftlik, Akdeniz'e 15 dakika mesafede. 

Etrafı, kızılçam ormanları ile kaplı.

Rakımı ve konumu nedeniyle Akdeniz'in yaz aylarında hissedilen nemi ve sıcağı sahilde yaşanan kadar ağır değil.

Çiftliğe komşu en yakın ev 500 metre uzakta. Doğayla iç içedir ve en yakın yerleşim yerine 12 km mesafede. Çiftlikte, 3 kişi düzenli olarak yaşamakta. Çiftlik sorumlusu (57), eşi (47) ve annesi (74). Çiftlikte yaşayanlar ihtiyaçları ölçüsünde küçük bir bahçede tarım yapmakta. Ekolojik prensiplere sıkı sıkıya bağlı olan çiftlikte, yenilebilir enerji, permakültür yapılmakla birlikte birçok yerli tohum bulunmakta.

TATUTA nedir?

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği'nin TaTuTa (Ekolojik Çiftliklerde Tarım Turizmi Bilgi ve İşgücü Takası) Ekolojik Çiftlik Ziyaretleri sistemi, kırsalda doğa dostu yüretim yapan çiftçilerle toprak kültürünü yakından tanımak isteyen kentliler arasında köprü oluyor.

Türkiye’nin farklı bölgelerindeki 100’e yakın çiftlik TaTuTa ağının bir parçası olarak uyguladıkları ekolojik yaşam pratiklerini ve ekolojik üretimi yaygınlaştırmak için çalışıyorlar. Dil, din, ırk, cinsiyet ayrımı yapmaksızın tüm ziyaretçileri misafiri olarak kabul ederek ağırlayan, insanlığa, yaşamın bütününe umut ve sevgiyle bakan bireylerden oluşuyor.

Proje içinde yer alan çiftliklere hem Türkiye’den hem de dünyanın her yerinden insanlar gelip isterlerse gönüllü olarak çalışıyor ya da çiftlikler için belirlenen katkı payını ödeyip konuk olabiliyorlar. Her iki durumda da ekolojik yaşamın pratiklerini deneyimliyorlar.

Ekolojik sertifikalı veya sertifikasız ekolojik yaşam bilinciyle üretim yapan çiftçi ailelerinden oluşan TaTuTa çiftlikleri, kendilerine ve konuklara yetecek kadar da üretim yapabiliyorlar ve ekolojik yaşama uyumlu yöresel bilgiyi yaşatıyor, yaşamsal değerlerin sonraki nesillere aktarılabileceği birer örnek oluşturuyorlar.

Çiftliklerle ilgili bilgilere TaTuTa web sayfasından ulaşılabilir.
www.tatuta.org
info@atatuta.org
Rezervasyon ve kayıt için, Gençtur: 0212 244 62 30


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...