Bu videonun eşi benzeri yok

Araştırmacılar, nesli tükenmek üzere olan goril türlerinin başında gelen Cross River gorillerinin ilk kez videosunu çekmeyi başardı.

09.05.2012 - 14:49

Bu videonun eşi benzeri yok

Çok  nadir olarak rastlanan goriller, Nijerya-Kamerun sınırında yaşıyor. Kamerun’daki Kagwene Goril Barınağı araştırmacıları tarafından kurulan kamera tuzağı, bugün sayılarının 250’den az olduğu düşünülen gorillerden sekizini görüntüledi. Goriller, görüntülerde ormanın içindeki bir patikada ilerlerken görülüyor.

New York Merkezli Vahşi Hayatı Koruma Derneği (WCS) Başkanı Steve Sanderson, “Bu görüntüler, en yakın akrabalarımızdan biri olan ve hayatta kalmak için yardımımıza ihtiyaç duyan canlıları gösteriyor” dedi.

Kamerun hükümeti, 2008 yılında kurduğu Kagwene Goril Derneği’ni, sadece Cross River gorillerini korumak için görevlendirdi. Bu goriller, sadece Nijerya ve Kamerun arasında yer alan dağlardaki ormanlık arazide yaşıyabiliyor.

WCS yetkililerinden Christopher Jameson, “Cross River gorillerine ait en iyi görüntüler elde edildi. Bu hayvanlar normalde oldukça utangaçtır ve insan varlığını hissettiğini anda kaçar” dedi.

Jamson, “Bu goriller üzerinde çalışan, ancak onları bir kez bile görmeyen çok sayıda bilim insanı var. Böyle görüntüleri hiç bir zaman görmemiştik” ifadesini kullandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...