Buğra Kavuncu'dan Ümit Özdağ hakkında suç duyurusu

İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu, kendisi için ''FETÖ'cü'' diyen İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ hakkında suç duyurusunda bulundu. İstanbul'daki 39 ilçe başkanı da Özdağ'ın ihraç edilmesi için Genel Merkez'e dilekçe gönderdi. Genel Başkan Meral Akşener de konuyla ilgili açıklama yaptı.

NTV Haber - Anadolu Ajansı - DHA 21.10.2020 - 17:33

Buğra Kavuncu'dan Ümit Özdağ hakkında suç duyurusu

İYİ Parti'li milletvekili Ümit Özdağ, partisinin İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu'nun Kazakistan'da, FETÖ'yle bağlantılı olduğunu iddia ettiği bir derneğin yöneticiliğini yaptığını ve "FETÖ'cü'' olduğunu öne sürmüştü.

İddiaları reddeden Buğra Kavuncu ise kendisine itibar suikastı yapıldığını söylemişti.

Kavuncu, İstanbul'da bulunan Adalet Sarayı'nda Özdağ hakkında suç duyurusunda bulundu.

''ÇOCUKLUĞUMDAN BU YAŞIMA KADAR YAŞADIĞIM HAYAT GÜN GİBİ ORTADA"

Buğra Kavuncu, suç duyurusu dilekçesini savcılığa vermeden önce ise basına mensuplarına açıklama yaptı.

İYİ Parti'nin büyüme ve yükseliş sürecinden bazı çevrelerin rahatsız olduğunu savunan Kavuncu, partisi yükselişte olduğu için kendilerine yönelenlerde tereddüt yaratmak, zihinlerinin bulandırılmak istendiğini ileri sürdü.

Yerinin, yurdunun belli olduğunu ifade eden Kavuncu, "İl başkanlığımızın adresi belli. Benim çocukluğumdan bu yaşıma kadar yaşadığım hayat gün gibi ortada" dedi.

Kavuncu, partinin tüm il ve ilçe başkanlarının, parti tüzüğünün gerekli maddeleri uyarınca söz konusu milletvekiliyle alakalı ihraç talebiyle genel merkeze başvuracağını dile getirdi.

''DEVLETİN EN ÜST MAKAMLARINA GEREKLİ SORULAR SORULMUŞ, GEREKLİ CEVAPLAR ALINMIŞ"

Bir gazetecinin, "Meral Akşener'in devletin önemli güvenlik kademeleriyle yaptığı görüşmeler yazılmış bazı köşe yazılarında. Görüşmelerin ayrıntıları var mı sizde? Bir delil talebiniz olacak mı?" sorusuna karşılık da Kavuncu, bu konunun detayları ve teferruatlarının genel başkanlarında olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"Gene söz konusu milletvekili bu iddialarını tekrarlayınca, belki de birçok kişinin, birçok yetkilinin veya Türkiye'de bu konuda sorumluluk taşıyan herkesin yapacağı bir adım atılmış. Devletin en üst makamlarına, bu konuyla alakalı en önemli kurumlarına, gerekli sorular sorulmuş, gerekli cevaplar alınmış. İşte bugün buraya geldik, başvurumuzu yaptık, dedik ki mahkemelere, bakın bunları araştırın, bunların ta geçmişine gidin, bugününe gelin, geleceğine bakın, biz buradayız, yerimiz burada, bunları da sorun."

Kavuncu, "Neyin peşindeler, neyi yıpratmak istiyorlar, kimlerin hayatını mahvetmek istiyorlar, hangi siyasi menfaatler için hangi menfaatler için bunlar yapılıyor, bunların hepsi cevap bulacak" diye konuştu.

39 İLÇE BAŞKANI, ÖZDAĞ'IN İHRACINI TALEP ETTİ

İstanbul'daki 39 ilçe başkanı ve bazı il başkanları da Özdağ'ın ihraç edilmesi için Genel Merkez'e dilekçe gönderdi.

MERAL AKŞENER: KİM KİMDEN DERTLİYSE YÜZ YÜZE KONUŞMA DAHA FAYDALI

Öte yandan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Kayseri'nin İncesu ilçesinde esnaf ziyaretinin ardından basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ'ın disipline sevk edilmesinin söz konusu olup olmadığını ve İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu'yla ilgili sözlerinin sorulması üzerine Akşener, şöyle devam etti:

"Tabii medyanın ilgisini çekiyor fakat vatandaşın derdi başka. Bizim netice itibarıyla keşke medya ya da sosyal medya üzerinden dertlerimizi paylaşmak yerine, derdimizi anlatmak yerine telefon açıp ya da gelip yan yana kim kimden dertliyse yüz yüze konuşmanın daha faydalı olacağını siyasi hayatım boyunca düşünmüşümdür. O yapılamadı, kamuoyuna mal oldu ama vatandaşın derdiyle hiç yan yana gelmiyor. Beni takip ettiniz, yani gazeteci haklı soruyu sormaya ama vatandaş böyle bir soru sormuyor. Vatandaş oğlunun Türkiye'yi terk etmesiyle ilgili duyduğu endişesini ağlayarak söylüyor. Süt hayvanı besiciliği yapan süt üreticisi gözleri dolu dolu 'Şunu mecliste dile getirin' diyor. Dolayısıyla şimdi bu soruyu cevaplamayı bu insanlara karşı ayıp hissediyorum. Onun için görelim Mevlam neyler, neylerse güzel eyler."

"MAHKEME BİR KARAR VERECEK, O ZAMAN AKLA KARA BİRBİRİNDEN AYRILACAK"

Akşener, İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu'nun Özdağ hakkında suç duyurusunda bulunduğunu hatırlatması üzerine, "Yani Buğra Bey kendisiyle ilgili iddia sahiplerinin hukuk yoluyla iddialarını ispatlamaları için bir fırsat tanıyor. Bu çok önemli bir şey. Şimdi iddia sahipleri gidecek, mahkemede ellerinde varsa bilgi, belge neyse onları bildirecekler. Mahkeme bir karar verecek, o zaman akla kara birbirinden ayrılacak" dedi.

Akşener, bir gazetecinin bu konuyla ilgili bir tasarrufunun olup olmayacağı sorusunu İngilizce olarak "No comment (Yorum yok)" şeklinde espriyle yanıtladı.

İDDİALAR PARTİNİN İLK BAŞKANLIK DİVANI TOPLANTISINDA DA GÜNDEME GELDİ

İddialar, İYİ Parti’nin ilk başkanlık divanı toplantısında da gündeme geldi. Edinilen bilgiye göre, bazı genel başkan yardımcıları açıklamaların partiye zarar verdiğini, disiplin işleminin uygulanması gerektiğini söyledi.

AKŞENER, AKAR VE FİDAN'DAN BİLGİ İSTEMİŞ

NTV’ye bilgi veren kaynaklar, Buğra Kavuncu ile ilgili olarak Özdağ’ın parti kurulma aşamasında da Genel Başkan Meral Akşener’i uyardığı bilgisini verdi.

Bunun üzerine Akşener’in Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve MİT Başkanı Hakan Fidan ile görüşerek bilgi istediği belirtildi. İki isimden de kayıt olmadığı yanıtını alınca Akşener'in, Kavuncu’yu parti yönetimine aldığı kaydedildi.

Sayfa Yükleniyor...