Demirtaş: Bugün olmaz ama yarın hesap vereceksiniz

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, parti binasında düzenlediği basın toplantısında partisine yönelik saldırıları değerlendirdi. Saldırıların organize bir şekilde yapıldığını öne süren Demirtaş, "Bugün olmaz ama yarın hesabını vereceksiniz" dedi.

Haberler - ntv.com.tr 09.09.2015 - 12:23

Demirtaş: Bugün olmaz ama yarın hesap vereceksiniz

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin il binasında milletvekilleriyle basın toplantısı düzenledi.

Demirtaş'ın gündeminde terör olayları gerekçesiyle HDP binalarına yönelik saldırılar vardı.

Protesto amacıyla yapılan gösterilerin demokratik hak olduğunu ve buna saygı duyduklarını söyleyen Demirtaş: "Bizim sözlerimiz AKP ve MİT istihbaratı ile yapılmış görevlendirilmiş çeteleredir" diyerek şunları kaydetti: 

"Bunlar isim isim belirlenmiş ve maaşlı insanlardır. İki günde 400'den fazla yere saldırı düzenlediler. Hedef olarak belirlenmiş ne varsa saldırdırlar. Daha önceden tespit edilmiş ne kadar yer varsa organize bir şekilde devlet eliyle bir linç kampanyası yapıldı. 

Bize 400 vekil vermezseniz sizin burnunuzdan getiririz demek istiyorlar. Şu anda devlete el koymuş durumdalar. Şu parti binalarını yakıp yıkanlar, otobüsleri durdurup yakıp yıkanlar, mevsimlik işçilerin çadırlarını yıkanlar hepinizin görüntüsü var. Sosyal medyada, medyada kamera kayıtları var. İşlediğiniz suçlar 20 yıllık zaman aşımına tabidir. Bugün olmaz, yarın hesabını vereceksiniz. Arkasında hükümet desteğini hissedip bu linçleri yapanlar, yazık size. Arkanızda hükümet falan yok, iktidar düşmüş durumda.

'Ama biz kendimizi feda ederiz, 20 yıl yatarız diyorsanız' sizin bileceğiniz iş. Çoğunuz cebinde çay parası olmayan insanlarsınız. Bu iktidar sizin arkanızda durmayacak. AKP artık bu ülkede tek başına iktidar olmayacak. Bunlar gidiciler ve siz ortada kalacaksınız. Hepiniz yargı önüne çıkacaksınız. Sarayın uğruna evlatlarımızı da kendimizi de feda ederiz diyorsanız siz bilirsiniz. 'yi iç savaşa sokan iktidar artık devlet yönetemez."

"PARTİMİZİ HEDEF GÖSTERİYORLAR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan  Davutoğlu'nun yaptıkları açıklamalarla HDP'yi hedef gösterdiğini de öne süren Demirtaş, "Günlerdir Erdoğan ve Davutoğlu ikilisi partimizi açıkça hedef gösteriyor. Bütün bu olanlardan HDP sorumludur diyorlar. Onurlu hakim ve savcılara çağrı yapıyorum; sizden rica ediyoruz, Başbakan ve Cumhurbaşkanından bunun delilini isteyin. Dökülen kandan bizim sorumlu olduğumuza yönelik bir tane delil var mı? Bu ülkenin alçak medyası Dağlıca’da ki emri de benim verdiğimi yazdı, nasıl olmuş, emri kim vermiş çıksın istiyoruz ortaya. Biz korkmuyoruz" ifadelerini kullandı. 

"ÖLÜMLERİ DURDURACAĞIZ"

Tehditler aldıklarını belirten Demirtaş, "Onlarca ölüm tehdidi alıyoruz, bunlara kulak assaydık çalışamazdık. Halkımız emin olsun, bu ölümleri durduracağız. Ayrılık, kin, nefret yerine bir arada yaşamayı imkanlı hale getirmeye çalışıyoruz, bunu hep birlikte başaracağımıza inanıyoruz" diye konuştu.

KILIÇDAROĞLU'DAN TELEFON

Öte yandan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da, Demirtaş'ı telefonla arayarak, HDP Genel Merkezi'ne dün gece yapılan saldırı nedeniyle "geçmiş olsun" dileklerini iletti.

CHP Basın Biriminden yapılan yazılı açıklamaya göre, Genel Başkan Kılıçdaroğlu, Demirtaş'tan saldırının detaylarına ilişkin de bilgi aldı.

Sayfa Yükleniyor...