HDP'li Pervin Buldan: İfade vermeyeceğim

Meclis Başkanvekili HDP'li Pervin Buldan, yürütülen bir soruşturma nedeniyle adliyeye gitti. Buldan, "İfade vermeyeceğim, savunma yapmayacağım'' diye konuştu.

Haberler - NTV Haber - Anadolu Ajansı 23.12.2016 - 09:18 | Son Güncelleme : 23.12.2016 - 13:34

HDP'li Pervin Buldan: İfade vermeyeceğim

Iğdır Ağır Ceza Mahkemesi, "suçu ve suçluyu övme" ve "terör örgütü propagandası yapma" suçlarından hakkında dava açılan TBMM Başkanvekili ve HDP İstanbul Milletvekili Pervin Buldan’ın ek ifadesinin alınması için Bakırköy Ağır Ceza Mahkemes'ine yazı gönderdi.

Söz konusu yazı üzerine Bakırköy İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Buldan'ın bulunduğu adrese giderek, tebligatı kendisine iletti.

Bunun üzerine Pervin Buldan, avukatıyla 6. Ağır Ceza Mahkemesine gitti.

"İFADE VERMEYECEĞİM"

Adliye çıkışnda açıklama yapan Buldan, ''Benim dokunulmazlığım devam etmektedir. Şu anda tutuklu bulunan 12 milletvekili arkadaşımız vardır. Hem onların tutuklanması hem de bizim zorla getirilip ifademizin alınmasının hukuksuz olduğunu ve hukuksuzluğa alet olmayacağımı belirtmek istiyorum. Kısaca ifade vermeyeceğim, savunma yapmayacağım'' diye konuştu.

Buldan'ın avukatı Sedat Buldan da usule ilişkin itirazları olduğunu ifade ederek, müvekkilinin 2009'da işlediği iddia edilen bir suç için huzura getirildiğini, oysa 2011'de çıkarılan 6352 sayılı Kanun uyarınca bu tarihten önce işlenen suçlarla ilgili ya düşme ya da erteleme kararı verilmesi gerektiğini söyledi.

Mahkeme heyeti, talimat gereği Buldan'ın savunmasını aldıktan sonra dosyanın mahalli mahkemesine iadesine karar verdi.

EMNİYETTEN AÇIKLAMA

Öte yandan, İstanbul Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Pervin Buldan'ın gözaltına alındığına dair haberlerin gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

HDP'ye yönelik soruşturmalarda HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ dahil, 9 milletvekili tutuklanmıştı.

Sayfa Yükleniyor...