BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, çözüm sürecini sabote etmek isteyenlere asla fırsat vermeyeceklerini belirterek, ''İki gün önce görüşme notlarını basına sızdıranların da bu süreci sabote etme amaçlı yaptığını çok iyi biliyoruz'' dedi.

Buldan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesinde Batman Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, bir heyet olarak gittikleri İmralı Adası'nda Abdullah Öcalan ile görüştüklerini anımsattı.

Bu sürecin bir parçası olmanın kendilerini onurlandırdığını ve gururlandırdığını ifade eden Buldan, ''Öcalan'ın bir sözü var. 'Bu süreçte herkesten destek istiyorum' diyor. Kadınlar, gençler, aydınlar, yazarlar ve sanatçılardan, Kürtlerden, Türklerden, Ermenilerden, Süryanilerden herkesten bu sürecin bir parçası olmasını ve bu sürece katkı sunmasını istiyor'' dedi.

Buldan şöyle devam etti: ''Niye bunu istiyor özgür bir gelecek, demokratik bir Türkiye için bunu istiyor. Biz de buradan Öcalan'a şunun sözünü veriyoruz. Her koşul ve her şartta senin arkandayız. Halk olarak seninle birlikteyiz. Kadınlar olarak seni destekliyoruz. Geliştireceğin çözüm sürecinde yol haritasında her anlamda seninle birlikte olduğumuz, sana güç ve destek olacağımızı seninle birlikte hareket edeceğimizi buradan açıkça ifade ediyoruz.''

'MUHATAP ÖCALAN'
Bu süreçte herkesin üzerine düşen görevi yapması gerektiğini kaydeden Buldan, şöyle devam etti: "Yıllarca söyledik. Eğer bu savaş bitecekse akan kardeş kanı duracaksa Öcalan muhatap alındığı zaman duracaktır. Şimdi geldiğimiz nokta da görüyoruz ki görüşmeler başladı. Öcalan ile görüşmeler yapılıyor, bir yol haritası çiziliyor ve Öcalan muhatap olarak kabul ediliyor'' ifadelerini kullandı.

'TUTANAKLARIN SIZDIRILMASI SABOTAJ'
Çözüm sürecini sekteye uğratmak isteyenlerin olacağını da söyleyen Buldan, şöyle konuştu:

''Tıpkı Sakine'yi Leyla'yı ve Fidan'ı Paris'te katleden güçler gibi... Yürek ve beyinlere sıkılan kurşunlar bu süreci sabote etmeye engel olmayacaktır. Biz Sakine, Leyla ve Fidan arkadaşlarımızı yüreğimize gömdük, beynimizde yaşatacağız. Ama bu süreci sabote etmek isteyenlere asla fırsat vermeyeceğiz. İşte tıpkı iki gün önce görüşme notlarını basına sızdıranların da bu süreci sabote etme amaçlı yaptığını çok iyi biliyoruz. Her ne olursa olsun önümüze engel de çıkarsalar, sabote etmeye çalışsalar da biz bu barış sürecinde 'varız' diyoruz. Kimseyi engel tanımıyoruz. 21. yüzyıl barışın yüzyılı olacaktır. Onun için hepimizin birlikte el ele, omuz omuza verme günüdür. Kürt halkı bu dönem de birlik ve beraberliğini ispatlamak durumundadır.''

Daha sonra Buldan ve BDP Batman Milletvekili Ayla Akat kadınlarla halay çekti.