Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, seçim sonuçlarının değerlendirileceği toplantıya katılmak için AK Parti Genel Merkezi’ne geldi.

Girişte gazetecilerin sorularını yanıtlayan Arınç, sonuçların kendileri için üzücü olduğunu söyledi.

Arınç, "Başbakan yardımcısı ve hükümet sözcüsü değil de Bülent Arınç olarak bir hissiyatımı ifade edeyim. AK Parti'de hep zaferler gördüm. Aktif siyasete veda ettiğim gün büyük bir başarı görmek isterdim. Ama böyle olmadı üzgün olduğumu ifade etmek istiyorum" diye konuştu.

Seçim sonuçlarının HDP açısından başarı olduğunu ifade eden Arınç, şöyle devam etti:

"Başarının bu seçimde HDP olduğunu görmemiz gerekiyor. CHP ve MHP başarılı değildir. MHP yüzde 17 oy alamamıştır. Ancak HDP kadar milletvekili çıkarabilmiştir. CHP'yi yüzde 28 yapabilseydi başarılı sayardım. Ama parti sözcülerinin konuşmalarına bakıldığında başarılı olduklarını söylüyorlar.

AK Parti iktidarlara alışmıştı. Bu dönem bu kısmet olmadı. Üzücü bir sonuç elde ettiğimizi söyleyebiliriz. Yiğit düştüğü yerden kalkar. AK Parti'nin çok yakın zamanda yeniden iktidar olma gücüne sahip olduğunu söyleyebilir." 

"HDP KOÇBAŞI NİYETİNE KULLANILDI"

Arınç, AK Parti'yi iktidardan düşürmek için HDP'nin kullanıldığını da iddia ederek şunları kaydetti: "CHP oylarını vermiş, MHP hiç sesini çıkarmamıştır. HDP, AK Parti kalesine girmek için koçbaşı niyetine kullanılmıştır. Koçbaşını kullananlar da CHP, MHP ve paralel yapıdır. Seçim meydanlarında birbirlerine hiç eleştiride bulunmamışlardır" değerlendirmesini yaptı.

"HDP SİZİN HDP'NİZ"

Arınç, AK Parti'nin HDP ile koalisyon yapmasını öneren MHP lideri Devlet Bahçeli'ye de şu sözlerle yanıt verdi:

"Koalisyon kurulacaksa CHP-MHP-HDP hükümet kurabilir. Millet, bu açık ittifakın 3'lü koalisyon olmasını bekler. Bu 3 partinin ittifakı seçimden başarıyla çıktısa bunun sonucu Türkiye'yi hükümetsiz bırakmamak olmalı. 

Bahçeli komutan edasıyla hadi bakalım HDP ile koalisyon kursunlar falan diyor... HDP sizin HDP'niz. Koalisyonu zahmet olmazsa siz deneyin. İhtiyaç olduğunda AK Parti göreve hazırdır."

"SİYASETE KAPI KAPATILMAZ"

3 dönem şartıyla aday olmadığını hatırlatan Arınç, siyasetteki geleceğine ilişkin soruya ise şu yanıtı verdi:

"Siyasette kapı kapatılmaz. Kapı kapatan basit ve korkak siyasetçidir. Bizler de insanız hata ve kusur işlemiş olabilir. Biz de bu hataları görerek tekrar ayaklarımız üzerine kalkmamız gerekmektedir.

Ama böyle bir sonuç beklemiyorduk. Ama milletvekili sayımızın 250'ler civarında olmasından sonra seçim olursa aday olur musunuz tartışması bugünün tartışması değildir."

MELİH GÖKÇEK AÇIKLAMASI

Arınç'a Melih Gökçek ile girdiği istifa polemiği sırasında yaptığı "Gökçek'le ilgili 100 konuyu seçimden sonra konuşmak isterim" açıklaması da soruldu. 

"Bugün 8 haziran bugün itibarıyla “şunları şunları açıklayacağım” diye bir sözüm olmadı" diyen Arınç, "8 Haziran’dan sonra çok şeyler açıklayabileceğimizi söylemiştim. Ama bugün 8 Haziran… 8 Haziran sonrası değil" ifadelerini kullandı.