Bulgaristan'ın Ankara Büyükelçisi ajan çıktı

Komünist rejim döneminin ajanlarını ortaya çıkarmak için özel komisyon kuran Bulgar hükümeti halen görevde bulunan 40 diplomatının ajan olduğu bilgisiyle sarsıldı. Ülkenin Ankara Büyükelçisi Krasimir Tuleçki de ajan listesinde.

16.12.2010 - 14:20

Bulgaristan'ın Ankara Büyükelçisi ajan çıktı

Bulgaristan, diplomatik camiada, büyük bir darbe yedi. Bulgar hükümeti tarafından kurulan ve komünist rejim dönemindeki ajanların araştırıldığı komisyon dişişleri bakanlığı bünyesinde başka ülkede hizmet yapan eski ajanların listesini yayınladı.

Komisyon 462 diplomattan 191’inin, komünizm döneminde “Darjavna Sigurnost” adına ajanlık yaptığı ortaya çıktı.

Vatan gazetesinin haberine göre ülkede şok etkisi yapan listede, Bulgaristan’ın Ankara Büyükelçisi Krasimir Tuleçki’nin de ismi bulunuyor. 27 Eylül 2010 tarihinde Ankara’ya atanan Tuleçki, daha önce Afganistan Kabil ve Kosova Priştine büyükelçiliği yapmıştı.

Listede ayrıca, Andrey Trınski (Bosna-Hersek), Andrey Karaslavov (Yunanistan), Atanas Mladenov (İtalya), Bobi Bobev (Kosova), Valentin Radomirski (Romanya), Georgi Peyçinov (Çin), Zlatin Trıpkov (Hollanda), İvan Gaytanciev (Mısır), İvan Petkov (Vietnam), İvan İvanov (Portekiz), İvan Hristov (İspanya), İvo Petrov (Almanya), Ventzislav İvanov (Venezuela), İlko Şivaçev (Kuveyt), Teodor Rusinov (Arnavutluk), Todor Staykov (Ermenistan), Nikola Kaludov (Vatikan), eski Dışişleri Bakan Yardımcısı Lübomir Küçükov (İngiltere), Cenevre’deki Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Ganço Ganev de bulunuyor.

DERHAL ÇEKİLSİN
Ajan diplomat skandalına son noktayı ise Bulgaristan Başbakanı Boiko Borisov koydu. Borisov yaptığı açıklamada, “Komisyonun yaptığını destekliyorum. 26 AB ülkesinden 13’ünde ajanlar diplomatlık yapıyor. Bu kişiler hemen görevlerinden alınmalı. Ajan olduğu ortaya çıkan birinin başka bir ülkede diplomat olarak hizmet etmesi düşünülemez” diye konuştu.

Eski rejimin ajanlarının her yerde olduğuna dikkat çeken Bulgar başbakan, Ajan diplomatlarımızla vedalaşmamız gerek” dedi. Dışişleri Bakanı Mladenov, eski komünist ajanların diplomatik alanda çalışmalarını engelleyecek özel bir yasa tasarısı hazırlayacağını bildirdi.

‘ŞOKTAYIM’
Yaklaşık 40 büyükelçi ve maslahatgüzarın ajan olduğunu öğrenen Dışişleri Bakanı Nikolay Mladenov, Twitter ve Facebook sosyal sitelerinde yaptığı ilk yorumunda, “Şoktayım. Söyleyecek söz bulamıyorum” diye yazdı. Eski dışişleri bakanlarından Solomon Pasi ise “Benim için bu liste yeni bir haber sayılmaz. Tüm eski dışişleri bakanları bunları bilir” diye konuştu. Pasi, “Bu sorun bundan 20 yıl önce belki uygun bir şekilde çözülebilirdi. Şimdi ise artık çok geç” ifadesini kullandı. Eski Dışişleri Bakanı İvaylo Kalfin de “Evet, ben de biliyordum” itirafında bulundu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...