Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti'nin 22. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nın kapanış konuşmasını yapıyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları şöyle:

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Birileri kürsülere çıkıp konuşurken kendilerini Yassıada Mahkemeleri'nin savcısı, bizi de Yassıada Mahkemeleri'nde sanık gibi görüyor. CHP Genel Başkanı, milli şef, diktatör 54 yıl önce Meclis kürsüsüne çıkıp, mütekebbir bir edayla, 'sizi ben bile kurtaramam' diyerek Meclis'i tehdit etmiştir. Artık bu tehditlere boyun eğecek bir Meclis yok" dedi.

'ZEHİR ZEMBEREK KONUŞMA YAPIYORSUN'
Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu'nun, Danıştay'ın 146. kuruluş yıl dönümü töreninde yaptığı konuşmaya değinen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Devlet protokolünde böyle bir şey olamaz. Sen misafir olarak geliyorsun, orada konuşma hakkın yok ve çıkıyorsun orada bir saat zehir, zemberek bir konuşma yapıyorsun. Ve seçilmişlere, işte o hücrelerine sinmiş kibirle parmak sallamaya yelteniyorsun. İnsanda en başta bir nezaket olur. Devlet protokolünün karşısında nasıl konuşulacağını, ne kadar konuşulacağını, ne konuşulacağını insan kendine dert eder ve bunu düşünür. CHP kurultayının kürsüsünden değil, Danıştay kürsüsünden konuşuyorsun" şeklinde konuştu.

'EKMEK ALMAYA SAPANLA MI GİDİLİR'
"Bu Beyfendi, Danıştay kürsüsünden, yakın zamanda gösterilerde hayatını kaybedenlerin isimlerini sayıyor, ölümler üzerinden istismar yapmaya çalışıyor. İstanbul'daki olayı anlatıyor. İstanbul'da yatıyorlar, kalkıyorlar Berkin Elvan... O da o gün onu zikrediyor. Yüzünde maskesi, sapanı, cebinde patlayıcılar... Ama kalkıyor bakıyorsun, mavi medya 'ekmek almaya giderken..." Ekmek almaya maskeyle mi gidilir, sapanla mı gidilir, patlayıcılarla mı gidilir Her şey ortada" dedi.

'ŞAKLABANLARIN SANA BU BİLGİLERİ VERİYOR'
"Neymiş ona öyle bilgi verilmiş. Sen bilginin kaynağına inmemişsin ki, senin gibi düşünenler, senin şaklabanların sana bu bilgiyi veriyor. Sen çıkıyorsun bu işin asıl sahibinin karşısında bu doğru olmayan sözleri konuşuyorsun. Yalancının mumu yatsıya kadar yanar ya. Sana yalan konuşmak yakışır mı Sen bir hukukçusun, güya önünde de profösür var, nasıl bunu yapıyorsun " dedi.

'O ARTIK MAZİ OLDU'
"Dün devlet protokolüne karşı yapılan bu saygısızlık, aslında tek bir şahsın değil, bir zihniyetin değişmez ruh halidir. Her yıl dönümlerinde biz nezaketle, anlayışla, hoşgörüyle kutlamalara katılıyoruz. Ama birileri bunu bir fırsat olarak görüp o kürsüleri siyasetçiye fırça çekebileceği imkan olarak görüyor. Siz kimsiniz, siyasetçiye ayar verme cürretini kendinizde görüyorsunuz Seçilmişlere kibirle parmak sallamaya hiçbir zaman hakkınız yok. Bunların dedebabalarının alışkanlığıydı bitti, o artık mazi oldu" dedi.

'BU MAKAMDA OLDUĞUM SÜRECE..."
"Bu makamda olduğum sürece, bunların konuştuğu yerlere katılmayacağım. Ne adli yıl açılışlarına ne diğerlerine. Bu törenlerin her yıl ihtilalci zihniyet tarafından siyasetçiye ayar verme ayinlerine dönüşmesinden de çok rahatsızız. Bunu da önümüzdeki günlerde konuşacak, bir usule bağlayacağız."

'AMAÇLARI İÇİN HER YOL MEŞRU'
"Karşımızda mertçe iddialarını ortaya koyan, silahlarını, araçlarını, hedeflerini mertçe sergileyen bir yapı yok. Bu öyle bir yapı ki sütün içine karışmış pis suya benziyor. 35 yıl boyunca o ak sütün içine sızmışlar, orada çok rahat şekilde her türlü hileyi kullanarak gizlenmişler. Dışarıdan baktığınızda nasıl ki sütün içindeki o pis su anlaşılamazsa, gözle görülemezse, bu yapı da maalesef bakmakla görülemiyor. Çünkü amaçları için her yol bunlara meşru" dedi.

'CADI AVIYSA, EVET BİZ BU CADI AVINI YAPACAĞIZ'
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Eğer bu ülkeye ihanet edenlerin bir görevden alınıp bir başka yere atanması cadı avıysa, evet biz bu cadı avını yapacağız" dedi.

"Bu mücadelede ihmalkar davranan milletin emanetine haksızlık eder. Bu mücadelede geri adım atan, uzlaşmaya niyetlenen, yaşananları unutan, milletin emanetini yere düşürür. Bu mücadelede sessiz kalan, tepkisiz kalan, susan, tehdide, şantaja boyun eğen, fırsat kollayan da biliniz ki milletimizin nazarı dikkate kaçmaz ve tarihe de o şekilde kaydolur."

'BU YAPI ELİYLE ŞAHSIMA AĞIR SALDIRILAR YAPILDI'
"30 Mart öncesinde bu yapı eliyle şahsıma çok ağır saldırılar yapıldı, bununla yetinmediler, aileme, çocuklarıma alçakça saldırdılar. Bununla yetinmediler, arkadaşlarıma da saldırdılar. Partimize, hükümetimize, ekonomiye, çözüm sürecine, kardeşliğimize saldırdılar. Bizim üzerimizden Filistin davamıza, Mısır'daki demokrasi davasına, Suriye'deki insanlık davasına saldırdılar. Eğer tüm bunlar yeterli değilse, hatırlatmalıyım ki bunlar MİT TIR'ları üzerinden, Dışişleri'ndeki gizli toplantılar üzerinden istiklalimize, bayrağımıza, toprağımıza saldırdılar. Bana, aileme, arkadaşlarıma, davamıza saldırıldığında susanlar olabilir, ama onlara diyorum ki vatanınıza saldırıldı, bayrağınıza saldırıldı, yani şerefinize taarruz edildi, en azından bunun için susmayın diyorum."

'MİLLLETİN RÜZGARI BUNLARIN ÇATILARINI UÇURDU'
"Bizim çok sağlam bir çatımız var, öyle inanıyorum. Şimdi birileri de çıkmış 'çatı aday bulacağız' diyorlar. 30 Mart'ta milletin estirdiği rüzgar bunların çatılarını uçurdu."