Burdur'a sadakat yolculuğu

Türkiye'nin her yanından sadakat yolcuları Burdur Gölü'ne destek olmak ve gölün yaşamasını sağlamak için Burdur'da buluşuyor.

29.12.2011 - 16:07

Burdur'a sadakat yolculuğu

Doğa Derneği hızla kuruyan Burdur Gölü’ne dikkat çekmek için 7 Ocak’ta Burdur Gölü’ne Sadakat Yolculuğu düzenliyor. 6 Ocak Cuma akşamı İstanbul’dan, Ankara’dan, Hasankeyf’ten, Şanlıurfa’dan ve Hatay’dan başlayacak sadakat yolculuğuna Türkiye’nin her yerinden katılım mümkün. Yolculuğu coğrafya ve keşif dergisi Atlas da destekliyor.

Türkiye’nin 13 uluslararası öneme sahip Ramsar alanından ve 305 Önemli Doğa Alanı’ndan birisi olan Burdur Gölü, 1975’ten bu yana alanının yaklaşık üçte birini kaybetti ve su seviyesi 12 metre 25 santim düştü. Gölü besleyen yer üstü sularının baraj ve göletlerde tutulması, yer altı sularının ise sondaj kuyularıyla aşırı miktarlarda çekilmesi gölün sonunu hazırlıyor. Göl, sanılanın aksine yağışların azalması nedeniyle değil, göle giden suların aşırı kullanımı nedeniyle kuruyor. Eğer böyle devam ederse Burdur Gölü’nün önemli bir bölümü 2040 yılında kurumuş olacak.

Doğa Derneği ve Atlas dergisi bundan önceki yıllarda Tuz Gölü, Kaz Dağları, Hasankeyf ve Allianoi’e sadakat yolculukları düzenlemişti. 7 Ocak günü gerçekleşecek Burdur Gölü’ne Sadakat Yolculuğu ile Türkiye’nin her yerinden ve Burdur’dan yüzlerce doğasever ve aktivist Burdur Gölü’nün yok oluşuna dikkat çekmek için gölün en çok çekildiği Senir bölgesinde buluşacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...