Burdur'da 4,8'lik deprem

Burdur'da merkez üssü Ağlasun ilçesi olan 4,8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Can kaybı ya da yaralanmaya yol açmayan deprem nedeniyle bazı binalarda çatlaklar oluştu. Gece boyunca en büyüğü 3,7 olan çok sayıda artçı sarsıntı da kayddedildi.

24.08.2014 - 23:00

Burdur'da 4,8'lik deprem

Akdeniz Bölgesi depremle sarsıldı.

Burdur'da 4,8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

AFAD verilerine göre, saat 22.43'te gerçekleşen depremin merkez üssü Ağlasun ilçesi olarak kaydedildi.

7 kilometre derinlikteki depremin merkezine en yakın yerleşim yerinin de 1,41 kilometre uzaklıktaki Ağlasun'a bağlı Yumrutaş köyü olduğu ifade edildi.

Isparta ve Antalya'da da hissedilen deprem nedeniyle bazı kerpiç evlerde hasar meydana geldiği belirtildi.

Can kaybı ya da yaralanmaya yol açmayan sarsıntı sırasında baygınlık geçiren bazı vatandaşlar hastaneye kaldırıldı. Çok sayıda vatandaş da panikle sokağa çıktı.

Deprem sonrası bölgede, en büyüğü 3,7 olan çok sayıda artçı sarsıntı daha kaydedildi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ise ilk olarak depremin merkez üssünü Isparta Kadılar, büyüklüğünü de 5,1 olarak açıkladı. Daha sonradan bu veriler revize edildi.

NTV'ye konuşan AFAD Deprem Dairesi Başkanı Murat Nurlu, veriler arasındaki farklılığı, söz konusu iki yerin birbirine çok yakın olmasına bağladı.

Şu ana kadar kendilerine önemli bir hasar bilgisi ulaşmadığını ifade eden Nurlu, "Bugün Türkiye saatiyle 4.8 büyüklüğünde Burdur Ağlasun'da bir deprem meydana geldi. 7 km derinlikteki deprem AFAD tarafından kaydedildi. Deprem sonrası AFAD tarafından yapılan incelemelerde bir hasar meydana gelmediği saptanmıştır. Resmi olarak AFAD Başkanlığı'nın verileri yayınlanmaktadır" diye konuştu.

VALİ: CAN KAYBI YOK
NTV canlı yayınına telefonla bağlanan Burdur Valisi Hasan Kürklü ise depremde can ve mal kaybı olmadığını belirtti. AFAD ekiplerinin bölgedeki çalışmalarına devam ettiğini kaydeden Kürklü, şu bilgileri verdi:

"Bazı binalarda ufak çaplı çatlaklar meydana geldi. Depremden dolayı yaralanan kimse yok. Panik nedeniyle rahatsızlık yaşayan bazı vatandaşlar oldu. Yıkılan ev bize intikal etmedi. AFAD ekipleri çatlak meydana gelen evleri inceliyor. Gerekirse çadır kurmayı planlıyoruz. Panik havası var ama ciddi bir problem yok."

KAYA PARÇALARI YOLA DÜŞTÜ
Depremde, Isparta Güneyce köyü yoluna büyük kaya parçaları devrildi. Isparta merkeze bağlı Güneyce köyünü, Çukur köyüne bağlayan yola deprem sırasında büyük kaya parçaları düştü. Kaya parçalarının İl Özel İdaresi'ne bağlı iş makineleri tarafından kaldırılacağı bildirildi.

Bu arada AFAD ekipleri de bölgede inceleme yaptı. Güneyce Köyü Muhtarı Yaşar Korkmaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, yolun üst tarafında boşlukta kalan kayaların deprem sırasında yola devrildiğini söyledi. Korkmaz, kayalar devrilirken yoldan aracın geçmemesinin ve can kaybının yaşanmamasının sevindirici olduğunu belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...