Burdur’da bir vaşak daha öldürüldü

Burdur'da 1 ay önce öldürülen bir vaşağın ardından, bir vaşak daha aynı sonu paylaştı. Koruma altındaki vaşağı öldüren avcıya 7 bin 310 lira para cezası verildi.

13.12.2013 - 10:57

Burdur’da bir vaşak daha öldürüldü

Merkeze bağlı Yaylabeli köyü Dumlu mevkisinde bir vaşağın tüfekle vurulduğu ihbarını alan Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü ekipleri, bölgeye gitti.

Yapılan aramada bir vaşak, av tüfeği ile vurularak öldürülmüş halde bulundu.

Ekipler çevrede yaptıkları araştırmada vaşağın mermer ocağında çalışan 29 yaşındaki H.D. tarafından vurulduğunu belirledi.

D. ise önce kendisinin vurmadığını öne sürdüğü vaşağı daha sonra tavşan zannederek vurduğunu kabul etti.

D'ye tazminat olarak 6 bin lira, avcılık belgesi olmadan avlandığı için 437 lira, koruma altındaki hayvanı avlamaktan, avlanma süreleri dışında ve ava yasak alanda avlanmaktan da 291'er lira olmak üzere 7 bin 310 lira para cezası uygulandı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü Burdur Şube Müdürü Tamer Yılmaz, geçen ay da bir vaşağın av tüfeği ile vurularak telef edildiğini hatırlattı.

Hem kurum hem de insan olarak bu tür olaylara çok üzüldükleri dile getiren Yılmaz, şunları kaydetti: "Gerekirse köy köy dolaşmalı, vatandaşları bilgilendirmeliyiz. 'Bana ne' dememeliyiz. Hata yapanları uyarmalı ve eleştirmeli, en önemlisi eğitmeliyiz. Bugünün çocuklarına doğa ve hayvan sevgisini aşılayabilirsek, yarının gençleri ve büyüklerinden bugünkü yanlışları daha az görmüş oluruz. Bu konuda kurumlara, ailelere büyük iş düşüyor."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...