Yaşamının büyük bir kısmını Burgazadası’nda geçiren Türk edebiyatının unutulmaz ismi Sait Faik Abasıyanık’ın anısı yaşatılmaya devam ediyor.

Adalar Belediyesi Kültür-Sanat Koordinatörlüğü’nde; Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Maltepe Üniversitesi, Beykent Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi ve Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nin katılımlarıyla Sait Faik Anıt heykel açılışı ve anma etkinliği gerçekleştirilecek.

Burgazadası İskele Meydanında yapılacak anma etkinliği 12 Mayıs Cumartesi saat 16:30'da başlayacak.

Etkinlikte, Darüşşafaka'lı öğrenciler Sait Faik'in öykülerini canlandıracak. Muammer Ketencoğlu ve Zeybek Topluluğu da zeybek ve rembetikolardan oluşan bir konser verecek.

Bu arada Sait Faik Abasıyanık’ın halen müze bahçesinde bulunan heykeli de ilk yapıldığı yer olan Kalpazankaya'daki restaurantın bahçesine nakledilecek.

SAİT FAİK HİKAYE ARMAĞANI YALÇIN TOSUN'UN
Sait Faik Abasıyanık anısına her yıl bir öykücüye verilen ve Darüşşafaka Cemiyeti ile İş Bankası Kültür Yayınları işbirliğiyle düzenlenen 58. Sait Faik Hikâye Armağanı sahibini buldu. Yalçın Tosun’un Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan Peruk Gibi Hüzünlü adlı kitabı 2012 Sait Faik Hikâye Armağanı’na layık görüldü.

Doğan Hızlan başkanlığında toplanan Hilmi Yavuz, Nursel Duruel, Jale Parla, Metin Celal, Murat Gülsoy ve Beşir Özmen’den oluşan Sait Faik Hikâye Armağanı Jürisi’nin gerekçeli kararında ödülün, “Kenarda kalanların, genel kabul görmeyenlerin, olmamışların, olamamışların yaşamlarından kesitleri kendine özgü bir yalınlık ve sahicilikle anlatmaktaki başarısı nedeniyle” Yalçın Tosun’un Peruk Gibi Hüzünlü adlı kitabına oy birliğiyle verildiği belirtiliyor.

Ödül, 11 Mayıs 2012, Cuma günü düzenlenecek törenle Yalçın Tosun’a verilecek.