Burhan Doğançay Bodrum’da uğurlandı

Hayatını kaybeden ünlü ressam Burhan Doğançay, vasiyeti üzerine Muğla’nın Bodrum ilçesinde toprağa verildi.

Haberler - Anadolu Ajansı 19.01.2013 - 14:17

Burhan Doğançay Bodrum’da uğurlandı

Tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren ressam Burhan Doğançay için Muğla’nın Bodrum ilçesinde bağlı Turgutreis beldesindeki Yalı Camisi'nde düzenlenen cenaze töreni düzenlendi.

Törene Burhan Doğançay'ın eşi Angela Doğançay, kardeşleri Ayten Doğançay ve Tülin Sina Özbudak ile Bodrum Kaymakamı Mehmet Gödekmerdan, Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Turgutreis Belediye Başkanı Mehmet Dinçberk ile yakınları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Burhan Doğançay'ın eşi Angela Doğançay'ın oldukça üzgün olduğu gözlendi.

Doğançay'ın Türk bayrağına sarılı cenazesi, öğle namazını müteakiben kılınan cenaze namazının ardından polis ve vatandaşların omuzlarında önce Turgutreis'teki evine götürüldü.

Burhan Doğançay’ın naaşı daha sonra Karabağlar Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Doğançay Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Oktay Duran, cenaze töreninden önce yaptığı açıklamada, ''Onun hayatının önemli bir kısmı önce İstanbul, sonra Paris ve New York'ta geçirdi. Ama son zamanlarda Doğançay'ın Turgutreis'te kalmak istediğini belirtmesi, burası için çok güzel. Biz de vasiyeti üzerine Doğançay'ı burada son yolculuğuna uğurluyoruz'' dedi.

Doğançay'ın yeğeni Ali Özbudak ise Doğançay'ın çok büyük bir sanatçı olduğunu anlatarak, ''Hem ailemiz hem de için çok büyük bir kayıp. Mekanı cennet olsun'' diye konuştu.

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon da tüm sanat camiasına başsağlığı dileyerek, ''Resim sanatını dünyaya tanıtan sanatçımızdı. Kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Ailesine sabır diliyorum. Tüm sanatçılarımızın da başı sağolsun'' dedi.

Sayfa Yükleniyor...