Burjuva sinemasını yıkan üç film bir arada

Bir Godard filminden daha iyisi ancak üç Godard filmi olabilir... Sinema tarihinin en iyi yönetmenlerinden Jean-Luc Godard'ın üç filmi birden set olarak raflarda.

01.09.2009 - 15:03

Burjuva sinemasını yıkan üç film bir arada

Sinema tarihinin en yenilikçi ve tartışılan yönetmenlerinden Jean-Luc Godard, aynı zamanda Fransız Yeni Dalga akımının öncülerinden. 1950’lerden beri aralıksız olarak film çeken Godard, sistemin içinde kalmayı da başaran gerçek bir asi. Filmleri, yaratıcı ve nefes kesici güzellikte olan Godard’ın 1960’larda çektiği ve 'burjuva sineması'nı yıkan 3 filmi Saga Film'den çıkan bu sette bir arada.

ÇILGIN PIERROT
Yaşantısında ve evliliğinde aradığını bulamayan Ferdinand (Jean-Paul Belmondo), çocuklarının bakıcısı ve aşığı olan Marianne ile amaçsız bir yolculuğa çıkar. Paris’ten Akdeniz kıyılarına uzanan bu yolculukta bir cinayete de karışan çiftin arasındaki gerilim giderek artar. Godard’ın medya, politika, savaş, popüler kültür ve sanat gibi farklı alanlardaki fikirlerinden beslenen 'Çılgın Pierrot' sinemada postmodernizmin erken örneklerinden biri olarak kabul ediliyor.

KADIN KADINDIR
Striptizci Angela bebek istemektedir ancak sevgilisi Emile bu konuda son derece gönülsüzdür. Angela, kendisini Emile ve en yakın arkadaşı Alfred'in arasında bulmak üzeredir. Takıntılılık derecesinde yenilikçi olan Godard, 'Kadın Kadındır'da neorealist sinemayı müzikalle buluşturuyor. Şöhretlerinin zirvesinde olan Fransız yıldızlar Anna Karina ve Jean-Paul Belmondo’yu bir araya getiren film, Amerikan müzikal komedilerine zekice ve neşe dolu bir saygı duruşu aynı zmaanda.

ALPHAVILLE
Godard’ın bilim-kurgu ve film noir tarzlarını bir araya getirdiği Alphaville’de, gizli ajan Lemmy Caution, pek çok işi birden başarmalıdır: Kaybolan bir başka ajanın izini sürmek, gizemli şehir Alphaville’in yaratıcısı Profesör Van Braun’u öldürmek ve şehri yöneten süper bilgisayar Alpha60’ı yok etmek... Ajan Caution, insanların beyninden tüm duyguların silindiği bu karanlık şehirde, “aşk” kelimesinin anlamını bilmeyen bir kadına aşık olacaktır...

DVD Özellikleri:
Altyazı: Türkçe
Dublaj: İngilizce 2.0

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...