'Bursa olası depremden çok etkilenecek'

Işıkara, Bursa ve çevresini ilgilendiren önemli bir açıklamada bulundu: "Gemlik Körfezi'nde yakın bir yerde Kuzey Anadolu fay zonunun güney kolunda bir depremin olması yüksek bir olasılık. Bursa, bundan çok etkilenecek.''

15.11.2011 - 10:05

'Bursa olası depremden çok etkilenecek'

Türk Kızılayı Genel Başkan Başdanışmanı, Afete Hazırlık ve Deprem Eğitim Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, Van'da okulların 14 Aralıkta değil, 14 Mart ya da 14 Nisanda açılması önerisinde bulundu.        

Işıkara, ''Başbakan ve Milli Eğitim Bakanı'na sesleniyorum; üniversitelerde yaz okulları var. Kışın eğitim yapmayalım. Eğitimi 4 veya 5 ay erteleyelim. Baharda eğitime başlayalım. Çocuklar o soğukta titreye titreye okullara gitmesin. Ne kaybedersiniz? Hiçbir şey kaybetmezsiniz'' dedi.        

Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Bursa Şubesinin düzenlediği ''Deprem Tehlikesi ve Risk Açısından Bursa'' konulu bilgilendirme toplantısında konuşan Işıkara, 2. Van depreminde basının 2 şehit verdiğini anımsattı.      

Kentsel dönüşüm çerçevesinde riskli binaların yıkılması gerektiğini vurgulayan Işıkara, 5.2'lik bir depremin, binalara zarar vermemesi gerektiğini belirterek, ''Mutlu olduğum bir durum şu ki devlet, Başbakan kentsel dönüşüm konusunda çok kararlı. Bu kararını bozmasın lütfen. Korkmak yerine önlem almak lazım. Ben bunu korkutmak için söylemiyorum. Önlem almak zorundayız'' dedi.
       
GEMLİK KÖRFEZİ'NDEKİ MUHTEMEL DEPREM        
Bir gazetecinin, ''Gemlik Körfezi'ndeki muhtemel bir depremde Bursa'nın durumunun ne olacağı?'' yönündeki sorusunu ise Işıkara, ''Van depreminde olduğu gibi, fay zonu dediğimiz bir durum söz konusu. Fay zonu, tek bir faydan değil, birden fazla faydan oluşuyor. Boyları küçük ve büyük olabilir. 17 Ağustos depremi tüm bölgeyi etkiledi. Gemlik körfezinde de Marmara depreminin nedeni olan küçük deprem kümeleri var'' şeklinde yanıtladı.        

Işıkara, Kuzey Anadolu fay zonunun Adapazarı ve Geyve'de çatallaştığına dikkati çekerek, ''Çatallardan biri Sapanca İzmit Körfezi ile Marmara'ya gidiyor ki, o deprem oldu. İkinci çatal, Geyve-Mekece-İznik Gölü'nün güneyi yani Gemlik Körfezi ve oraya giriş. Burada küçük depremlerin kümelendiği bir durum var. Dolayısıyla burada bir deprem olma olasılığı çok yüksek'' diye konuştu.        

1850 ve 1855 yıllarında Bursa'da iki büyük depremin olduğunu hatırlatan Işıkara, şöyle dedi:       

''2 bin 750 küsurlardan bu yana Kuzey Anadolu fay zonunun güney kolunda bir büyük deprem yok. Bunlar çok iyi havadisler değil. Dolayısıyla benim söyleyeceğim, Gemlik Körfezi'nde yakın bir yerde Kuzey Anadolu fay zonunun güney kolunda bir depremin olması yüksek bir olasılık. Bursa, bundan çok etkilenecek.

Eğer imkanınız varsa, yaşadığınız binaya güvenmiyorsanız, bir sürü imkan var. Bankaların verdiği krediler var. Lütfen güvenli yapılara taşının.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...