Bursa Ulu Cami yakınında bombalı saldırı

Bursa’da Ulu Camii yakınlarında dün akşam saatlerinde şiddetli bir patlama oldu. Bursa Valiliği, yaşanan patlamaya kadın canlı bombanın yol açtığı, intihar bombacısının kendisini patlattığını açıkladı. Patlamada canlı bomba öldü, 13 kişi de yaralandı.

Haberler - İHA - ntv.com.tr - Anadolu Ajansı - DHA 27.04.2016 - 17:44 | Son Güncelleme : 28.04.2016 - 02:07

Bursa Ulu Cami yakınında bombalı saldırı

Saldırı, dün saat 17:26'da tarihi Kapalıçarşı'nın Ulu Cami yönündeki girişinde gerçekleşti. Kadın canlı bomba, üzerindeki düzenekle kendini patlattı. O sırada camide cenaze namazı kılınıyordu. İş çıkışı olduğu için caminin bulunduğu cadde de kalabalıktı. 13 kişi yaralandı.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, tedavi altına alınan yaralıların hayati tehlikesi olmadığını söyledi. Patlamada ölen saldırganın kimliği araştırılıyor. Canlı bombanın, başka bir hedefinin olup olmadığı ve üzerindeki bombayı erken patlattığı ihtimalleri de değerlendiriliyor.

Saldırının ardından Kapalıçarşı ile bölgedeki tüm cadde ve sokaklarda güvenlik önlemleri artırıldı. Çarşı esnafı kepenk kapattı. Trafik akışı, Altıparmak Caddesi'nden Aatatürk Caddesi'ne kadar durduruldu. Olay yeri inceleme ekipleri, bombanın patladığı noktada ve Ulu Cami yakınlarında çalışma yaptı.

MÜEZZİNOĞLU: 13 YARALI

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu , "Bizim ambulanslarımızla 13 hastamız hastanelere taşındı. Şu anda 13 hastamız arasında ağır diyebileceğimiz ciddi bir vaka yok çok şükür. Diğer bütün yaralılarımıza da Allah'tan acil şifalar diliyorum. Kulak çınlaması gibi ayaktan gelen vakalarla birlikte hastaneye müracaat sayısı şu anda son bilgi, yaklaşık 20 civarına ulaştığı şeklinde" dedi. 

Müezzinoğlu, "Terörist 25 yaşlarında bayan, parçalanmış vaziyette. Kimlik bilgileri ve ilişkili olduğu yapıyla ilgili İçişleri Bakanlığımız gerekli incelemeleri yapıyor" diye konuştu.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Bursa'daki patlamanın, intihar bombacısı olduğu düşünülen bir kadın tarafından üzerindeki düzeneğin patlatılması sonucu meydana geldiği bildirildi.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, saat 17.26'da merkez Osmangazi ilçesi Ulu Cami batı kapısı yakınında bir patlama meydana geldiği belirtildi.

Açıklamada, "İntihar bombacısı olduğu düşünülen bir bayan şahıs, üzerindeki düzenekle kendisini patlatmıştır. Olayda, ilk belirlemelere göre 7 kişi yaralanmış olup, en yakın sağlık kuruluşlarına ulaştırılmıştır. Emniyet birimlerinin olayla ilgili çalışmaları devam etmektedir." ifadeleri kullanıldı. 

"İNTİHAR BOMBACISI KENDİSİNİ PARÇALADI"

Vali Münir Karaloğlu, Bursa Devlet Hastanesi'ne giderek yaralıları ziyaret etti. Hastane çıkışında gazetecilerin sorularını cevaplandıran Vali Karaloğlu, saldırganın kimliği hakkında bir bilgi olmadığını söyledi.

Karaloğlu, patlamada yaralanan 8 vatandaşın hastanelerde tedavilerinin devam ettiğini, teröristin kimliği ve örgütüyle alakalı şu anda bir tespit bulunmadığını açıkladı. 

Terörle mücadele ekiplerinin Bursa Cumhuriyet Savcılığı nezaretinde çalışmalarını sürdürdüğünü ifade eden Vali Karaloğlu, intihar bombacısı genç kadının kendisini parçaladığını bildirdi.

Karaloğlu, gazetecilerin başka saldırganlar olup olmadığı yönündeki sorusuna ise, "Vatandaşların patlama esnasında gördüğü detaylarda iki erkek şahsın kaçtığına dair bilgiler vardı. Ancak böyle bir durum yok. Onlar vatandaşların o sırada söyledikleri bilgilerdir" dedi. 

CUMHURBAŞKANI İÇİŞLERİ BAKANI'NDAN BİLGİ ALDI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Zagreb'te bulunduğu sırada İçişleri Bakanı Ala ile telefonla konuşarak saldırı hakkında bilgi aldı.

Yaralı vatandaşlar için Allah'tan şifa dileğinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, ülkemizin huzuruna kasteden terörle mücadelede kararlılığın önemini de vurguladığı kaydedildi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu da saldırıya ilişkin İçişleri Bakanı Efkan Ala ile görüşerek, bilgi aldı. Davutoğlu, Bursa Valisi Münir Karaloğlu ile de telefonda görüştü. 

KILIÇDAROĞLU: SALDIRIYI LANETLİYORUM

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Bursa'daki hain terör saldırısını lanetlediğini bildirdi.

Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından, Bursa'daki terör saldırısına ilişkin paylaşımda bulundu.

Kemal Kılıçdaroğlu, "Bursa'daki patlamada yaralanan vatandaşlarımıza acil şifalar diliyor ve bu hain terör saldırılarını lanetliyorum" ifadesini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...