Bursa'da 2 bin 500 yıllık surlara ev

Bursa'da 2 bin 500 yıllık geçmişi olan Zindan Kapı'nın içine ve üzerine çok sayıda ev yapıldı. Bazı bölümleri yıkılan surlar için Osmangazi Belediyesi restorasyon çalışması başlattı.

NTV - DHA 25.02.2020 - 17:23

Bursa'da 2 bin 500 yıllık surlara ev

Bursa'da Osmanlı Döneminde hapishane olarak kullanılan tarihi Zindan Kapı'nın surlarına yapılan evler, tarihi dokuyu tahrip etti.

2 bin 500 yıllık geçmişi olan Zindan Kapı, Osmanlı Devleti döneminde Uludağ eteklerine açılan kapı konumundaydı.

Zamanla surların bazı bölümleri yıkıldı. Surun içine ve üzerine ev inşa edenler oldu.

BELEDİYEDEN RESTORASYON ÇALIŞMASI

Üç kule ve kuleleri birbirine bağlayan duvarlar ile zindanların bulunduğu bölümden oluşan tarihi zindan kapı tahrip oldu. Osmangazi Belediyesi tahrip olan surlar için restorasyon çalışması başlattı.

Zinda Kapı tamir edilirken Osmanlı'dan kalan hapishane kapıları da tek tek ortaya çıkmaya başladı.

Bursa Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Sezai Sevim konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

"Bursa'da surlar, herkesin sahip olduğu, herkese ait bir yapı. Zindan Kapı'nın ayağa kaldırılması lazım. Uzun yıllar boyunca surlara ihtiyaç duyulmayınca insanlar kapı açmışlar, delik açmışlar, ev yapmışlar. Yaşam alanlarını oluşturmuşlar. Bugünkü hal ortaya çıkmış."

Dr. Sevim "Bu evlerin yapıldığı dönemler, Osmanlı Devleti'nin son dönemleridir. Devletin gücünün azaldığı, cephelerde savaşların arttığı, Balkanlardan göçmen geldiği dönemlerdir. Bu insanlara ev yapmak zorundasınız. Buna bağlı olarak o dönemlerde insanlar mecburen kendilerine mekan üretmek için bu şekilde düzenlemişler. O düzenlemenin sonuçları bunlar" ifadelerini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...