OLAY YERİNDEN KARELER

Son dakika haberi! Bursa'nın Gürsu ilçesinde, Bursa-Ankara Karayolu yakınlarındaki fabrikada, henüz belirlenemeyen nedenle buhar kazanı patladı.

ÇÖKME MEYDANA GELDİ

Bu esnada fabrikanın çatısında çökme oldu. Saat 11.00 sıralarında meydana gelen patlamanın ardından bölgeye 112 Acil Servis ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Patlama nedeniyle çevredeki diğer fabrikalarda ve araçlarda da hasar oluştu.

Patlamada 4 işçi olay yerinde, bir işçi ise kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

BURSA VALİSİ KÜÇÜK: 5 ÖLÜ VAR

Bursa Valisi İzzettin Küçük, patlamada 5 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Patlamada 16 kişi de yaralandı. İlk gelen bilgiler ise ölü sayısının 3, yaralı sayısının 8 olduğu yönündeydi.

Küçük, şunları kaydetti:

"Şu anda 5 ölü var. Yaralılar, hastaneye intikal etmiştir. Bir saate kadar yaralıların durumu netlik kazanacaktır. Burası tekstil ünitelerinin olduğu bir boyahane. Oradaki sıcak su kazanı patlamış. Şu anda nedeniyle ilgili bir bilgim yok. Bu kazanın neden patladığıyla ilgili inceleme yapılacak, araştırılacak. Bir tedbirsizlik, kusur ne varsa ortaya çıkacak. Gaz sıkışması olduğu kesin. Şiddetli bir patlama, fabrikada göçük var. Çevredeki fabrikalara ve araçlara da hasar vermiş.''

''KAZANDA BİR PATLAMA OLMUŞ''

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, fabrikada büyük bir patlamanın yaşandığını belirtti. Aktaş, "Yoldan geçenler tamamen etkilenmiş. Bina komple çökmüş. Kazanda bir patlama olmuş. Başımız sağ olsun" ifadelerini kullandı.

BAKANLIK İNCELEME BAŞLATTI

Öte yandan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, kazayı büyük bir üzüntüyle öğrendiklerini ve haberi alır almaz olaya ilişkin inceleme başlatılması talimatını verdiğini belirtti.

İnceleme kapsamında Bakanlığa bağlı ilgili il müdürlerinin olay yerine yönlendirildiğini vurgulayan Sarıeroğlu, "Bakanlığımızca başlatılan inceleme kapsamında bir müsteşar yardımcımızı, İş Teftiş Kurulu Başkanımızı, İş Teftiş Kurulu Bursa Grup Başkanımızı ve üç müfettişimizi görevlendirdik. Arama kurtarma çalışmalarının ardından yapılacak olan müfettiş incelemesinin sonuçlarını kamuoyu ile paylaşacağız" dedi.

"YARALILARIMIZLA YAKINDAN İLGİLENİLİYOR"

Bakan Sarıeroğlu, olayda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yarılara da acil şifalar dileyerek, şunları kaydetti:

"Bölgeden gelen ilk haberler doğrultusunda, 5 emekçi kardeşimizin hayatını kaybettiği, aralarında olay anında fabrika yerleşkesi civarında bulunan vatandaşlarımızın da olduğu 16 kardeşimizin ise yaralandığı bilgisini aldık. Olayda hayatını kaybeden emekçi kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum. Bölge hastanelerinde tedavi altına alınan yaralılarımızın durumlarının iyi olduğu bilgisini paylaşmak istiyorum. İl Müdürlüğü yetkililerimiz, tedavileri süren yaralılarımız ile yakından ilgilenmektedirler."

"BUHAR KAZANININ PATLAMASINDA KESİNLİKLE İHMAL VAR"

Uludağ Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Aydın ise fabrikanın 1990'lı yılların başında kurulduğunu kaydetti.

Patlamanın yaşandığı kuruluşun bölgedeki eski fabrikalardan olduğunu dile getiren Aydın, şöyle konuştu:

"Bölgemizde kendini teknolojik olarak yenilemeyen 3 firmadan biriydi. Buhar kazanının patlamasında kesinlikle bir ihmal var. Bu ihmal teknik kadronun olabilir, işçilerin olabilir, yönetimin olabilir. Basınç normalde 3-4 katına yükselmeden kazan patlamaz. Onun görülmesi gerekirdi. Bir ihmal var ama sonuçta maddi zarardan daha çok 5 can kaybı. Hastanelerdeki yaralılara Allah şifa verir. Ölü sayısının artmamasını temenni ediyorum."

Aydın, organize sanayi bölgelerinde kesinlikle merkezi sistemden buhar verilmesinin şart olduğunu vurgulayarak, "Anlatmakta bazen sıkıntı çekiliyor. Bu da gösterdi ki kesinlikle merkezi sistemden buhar verilmesi şart. Ayrıca bu patlama fabrika sahibinin oğlunun öldüğü söyleniyor" değerlendirmesinde bulundu.

''BİR ANDA FABRİKANIN İÇİ TOZ DUMAN OLDU"

İşçilerden Yener Karal da çalıştıkları sırada bir gürültü duyduklarını ifade etti.

Fabrikanın içinin bir anda toz duman olduğunu anlatan Karal, "Her şeyi bıraktık kaçmaya başladık ve dışarı çıktık. Bir baktık ki fabrika yok, gitmiş yani. Camlar kırıldı, iş yerinin araçları kullanılamaz hale geldi" dedi.

Konfeksiyon bölümü çalışanlarından Fedai Başkacı da patlamaya ilişkin şunları söyledi:

"Çalıştığım makine bir anda yerinden zıpladı. Lambalar yere düşmeye başladı. Aşağı indiğimizde baktık ki binadan dumanlar yükseliyor. Yangın çıkmadı ama ortalık savaş alanına dönmüştü. Sonra 112'yi aradık ama 112 hattı kilitlenmişti. Bunun üzerine 184 Sağlık Bakanlığı hattını aradık ve durumu anlattık."