Bursa'da orman yanıyor

Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesine bağlı Bükköy'de dün akşam saatlerinde ormandan alevler yükseldi. Şiddetli rüzgar yüzünden yangın yayılıyor.

02.12.2010 - 09:21

Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesine bağlı Bükköy'de dün akşam saat 22.00 sularında başlayan yangın, şiddetli rüzgarın da etkisini göstermesiyle büyüyerek ormanlık alanda ilerlemeye devam etti.

Yangına ilk olarak ilçedeki orman ekipleri arazözler müdahale etmeye çalıştı. Ancak yangının giderek büyümesi üzerine ekipler Bursa'dan takviye istedi. Bunun üzerine yangın yerine 26 arazöz ve 3 iş makinesi sevk edildi.

Alevleri söndürmek için Bükköy sakinleri de yoğun çaba gösterdi. Ancak alevlerin yaklaşık 40 hektarlık alana yayılması ve rüzgarın şiddetini giderek artırması söndürme çalışmalarını giderek zorlaştırdı.

Yangına su ile müdahale etmenin yetersiz kaldığını gören ekipler, ağaçları kesti ve alevlerin diğer ağaçlara sıçramasını engellemek için boş koridor oluşturmaya çalıştı.

Hızını artıran yangın 50 hanesi bulunan Fındıcak köyüne doğru ilerlemeye başladı. Köylüler kendi traktörleriyle yangın söndürme ekiplerine yardım etmeye çalıştı.

Söndürme helikopterinin bulunmaması nedeniyle yangına havadan müdahale yapılamadı.

Bursa Orman Bölge Müdürü Ali Girgin, yaklaşık 40 hektarlık kızılçam ormanının yandığını söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...