Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Enerji Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan Bursa’daki grizu patlamasıyla ilgili ortak bir açıklama yapıldı.

Açıklamada işletmenin, 2009'da ruhsatlandırılmış projeden farklı bir alanda üretim faaliyetlerine girerek proje dışına çıktığının belirlendiği ifade edilerek, ''Bu yeni üretim alanında havalandırma sisteminin yetersiz olması, gaz ölçümlerinin uygun teknolojiyle ve gereği gibi yapılmaması nedeniyle kazanın meydana geldiği anlaşılmıştır'' denildi.

Açıklamada şu tespitlere yer verildi;

“Kazanın gerçekleştiği maden sahasının 1965'ten bu yana mevcut olduğu, 1979'da maden sahasının kamulaştırıldığı, 1987'de işletmeye 20 yıllık süreyle işletme izni verildiği, 2006 sonunda firmanın işletmeyi uzatma talebiyle (temdit) yeni projesini sunduğu ancak hem proje hem de üretim sahası bakımından eksiklerin görüldüğü, işletmenin üretim sahası ve proje bazında eksikliklerini giderdiği ve daha sonra süre uzatımının yapıldığı tespit edilmiştir.

Ancak kaza sonrasında yapılan incelemelerde, işletmenin 2009'da ruhsatlandırılmış projeden farklı bir alanda üretim faaliyetlerine girerek proje dışına çıktığı anlaşılmıştır.

2009 yılı Haziran ayında hazırlık çalışmalarının yapıldığı dönemde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iş müfettişlerince yapılan teftiş neticesinde havalandırma, tahkimat ile ilgili tespitlerde bulunulmuştur.

Bütün inceleme ve denetimlere rağmen üretime yönelik hazırlık çalışmalarını tamamlamadan ve havalandırmayla ilgili gerekli tedbirleri yeterince almadan üretime başlanmıştır.

Bu yeni üretim alanında havalandırma sisteminin yetersiz olması, gaz ölçümlerini uygun teknolojiyle ve gereği gibi yapılmaması nedeniyle kazanın meydana geldiği anlaşılmıştır.

Her iki bakanlık da konuyla ilgili hassasiyetleri yakından takip edecektir.”