Bursa'daki orman yangını kontrol altına alındı

Bursa Mudanya'da orman yangını çıktı. Bursa Valisi yaptığı açıklamada yangının kontrol altına alındığını söyledi. Açıklamaya göre yangında can kaybı yaşanmadı, 2 evin çatısında hasar oluştu. Sabotaj iddialarının olduğu yangınla ilgili savcılık soruşturma başlattı.

Anadolu Ajansı 11.08.2018 - 19:41

Bursa'daki orman yangını kontrol altına alındı

Bursa'nın Mudanya ilçesinde, ormanlık alanda çıkan ve şiddetli rüzgar nedeniyle büyüyerek 15-20 hektar alanda etkili olan yangın kontrol altına alındı.

Alınan bilgiye göre, Bursa-Mudanya Karayolu Çağrışan mevkisindeki çamlık alanda henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı. 

Rüzgarın etkisiyle kısa sürede büyüyen yangın, yolun karşı tarafına da sıçradı.

Bursa Orman Bölge Müdürlüğü bünyesindeki tüm ekipler ile helikopter, iş makineleri ve arazözler bölgeye sevk edildi.

Büyükşehir Belediyesine ait çok sayıda itfaiye aracı da bölgeye gönderildi. Söndürme çalışmaları için İstanbul, Bilecik ve Karabük'ten de takviye helikopterler istendi.

YOL KAPATILDI

Çevre illerden gelen destek ile birlikte yangına 6 helikopter, 1 uçak, 11 dozer, 2 eskontör, 1 kepçe, 15 arazöz, 7 ilk müdahale aracı, 6 ve 12 tonluk 12 su tankeriyle müdahale edildi. Müdahale nedeniyle kapatılan Bursa-Mudanya karayolu tekrar trafiğe açıldı.

YERLEŞİM YERLERİ TEHDİT ALTINDA

Ekipler, yangının yerleşim yerlerine ulaşmaması için yoğun çaba sarf etti. Yangın bölgesindeki evler tedbir amacıyla boşaltıldı. 

"YANGIN KONTROL ALTINDA"

Bursa Valisi İzzettin Küçük NTV'ye yaptığı açıklamada yangının kontrol altına alındığını söyledi. Yangında can ya da mal kaybı yaşanmadığını sadece iki evin çatısında hasar oluştuğunu belirten Küçük, "6 helikopter, 1 uçak ve de karadan olmak üzere müdahalemizi yapıyoruz" dedi.

SABOTAJ MI?

Yangının 4 noktadan ayrı ayrı çıktığı iddiası sabotaj ihtimalini akıllara getirmişti. Bu konuya da değinen Küçük, "Yangın 4 farklı yerden çıkmadı. Şiddetli rüzgar olduğu için her yere sıçradı. En küçük bir mangal parçası bile yangına yol açacak durumda. Bir yerde çıktı sonra değişik yerlere fırtınadan sirayet etti" diye konuştu.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Öte yandan Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı, Mudanya orman yangınıyla ilgili soruşturma başlattı.

"CAN YA DA MAL KAYBI YOK"

NTV'ye konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ise sabotaj iddialarına ilişkin "Bu tip iddialar da söz konusu. Bunu yapan varsa şerefsizdir. O kadar rüzgar var ki küçük bir piknik tüpü bile neden olmuş olabilir. Şimdi bunları konuşmanın sırası değil" ifadelerini kullandı.

250 HEKTARLIK ALAN TEHDİT ALTINDA

NTV canlı yayınına telefonla bağlayan Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz da yangının 4 ayrı noktada başlamasının bir takım şüpheleri de beraberinde getirdiğini belirtti.

Türkyılmaz, aynı bölgede 29 Ağustos 2015'te de yangın çıktığını hatırlatarak "Diğer ilçelerle birlikte 250 hektar alan yanmıştı. Bizim ilçemizde 100 hektar yanmıştı. Aynı ölçülerde bir bölge yanmak üzere ve yanıyor. Çok büyük üzüntü içerisindeyiz" ifadelerini kullandı.

Rüzgarın söndürme çalışmalarını olumsuz etkilediğini söyleyen Belediye Başkanı, alevlerin akşama doğru kontrol altına alınmasını beklediklerini belirtti. Öte yandan yangın nedeniyle oluşan duman, kent merkezi olmak üzere şehrin birçok yerinden de görülüyor.

"DURUM İYİYE GİDİYOR"

Bursa Orman Bölge Müdürü Yalçın Akın da NTV'ye yaptığı açıklamada, söndürme çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini söyledi ve "Şu anda durum iyiye gidiyor. Birkaç nokta kaldı. İnşallah kısa sürede halledeceğiz" diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...