İlişkili Haberler

TBMM Genel Kurulu'nda, 2016 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısı ile 2014 Yılı Merkezi Yönetim Kesinhesap Kanun Tasarısı'nın görüşmeleri yapıldı. Görüşmelerde söz alan Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ve HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken sert eleştirilerde bulundular.

CHP'DEN HÜKÜMETE ELEŞTİRİ

Bütçe görüşmelerinde ilk konuşmayı CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu yaptı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bütçe konuşmasında iktidarın dış politika ve terörle mücadele anlayışını eleştirdi. Başbakan'a "Ülkeyi yönetemiyorsunuz" diye seslendi. CHP lideri, HDP'ye de taziye ziyareti nedeniyle tepki gösterdi.

Kılıçdaroğlu, "Yüzlerce insan öldü bir Allah'ın kulu çıkıp, şu kabinede bir yürekli adam çıkıp; 'Lanet olsun, ben istifa ediyorum' demedi, diyemedi. Böyle bir kabine mi olur? İnsanda biraz vicdan, ahlak olur. Sorumluluk ve görev atbaşı gider. Bir kişinin görevi varsa, sorumluluğu da vardır" dedi.

İlişkili Haberler

HÜKÜMETE TERÖR ELEŞTİRİSİ

Kılıçdaroğlu'nun ardından MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural kürsüye çıktı. Oktay Vural, "Hükümete teröristler yığınak yaparken neredeydiniz?" diye sordu. HDP'lilerin dokunulmazlığının kaldırılması gerektiği mesajı verdi.

"Hizmette devamlılık vardır, çıraklıktı, kalfalıktı, ustalıktı diyerek gerekçe uydurmak bu gerçeği değiştirmeye yetmeyecektir" ifadesini kullanan Vural, bugün Türkiye’nin önünde, aşılması gereken dört temel sorun alanı bulunduğunu, bunların "Bölücülükle ve terörle mücadele, küresel girdaptan çıkış yolu arama, toplumsal barış ve kucaklaşmayı sağlama, ekonomik darboğaz olan orta gelir tuzağından kurtulma ve uluslararası rekabet gücü kazanma" olduğunu kaydetti.

HDP'DEN PYD TEPKİSİ

HDP adına ise Grup Başkanvekili İdris Baluken konuştu. Baluken, "PYD'ye terörist olarak suçlayanlar aslında PYD'nin Suriye'de IŞİD, El Nusra dahil etmek istemiş bunu sağlayamadıkları içinde de PYD üzerinden bir terörist örgüttür algısını yaymak istemiştir" dedi.

Baluken, "Bütçe bir çatışma ortamında, savaş mantığıyla hazırlanmıştır. Türkiye halklarının ihtiyacı olan bir barış bütçesi yerine savaş bütçesinin yapılmasını çok büyük bir talihsizlik olarak değerlendiriyoruz. AKP iktidarı bir güç zehirlenmesi yaşıyor. İktidarın güç hastalığına tıpkı diğer hükümetler gibi pervasız bir şekilde savrulmuştur" dedi.

İlişkili Haberler

BAŞBAKAN'DAN CHP LİDERİ'NE TEPKİ

Bütçe görüşmelerinde son konuşmayı Başbakan Ahmet Davutoğlu yaptı.

Başbakan Davutoğlu, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu'nun üslubunu eleştiren Başbakan, "Bu üslubu size yakıştıramadım" dedi.

Davutoğlu, "Kemal Kılıçdaroğlu kendisine yakıştıramadığım bir şekilde hitap ederken 'bunlar' dedi. Bunlar dediği Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti. Ben kendisine bu konuşmada ana muhalefet lideri diyeceğim umarım ders alır. Bunlar Türkiye Cumhuriyeti'ni yönetemiyor dedi. Kılıçdaroğlu, türkiye'yi kimin yöneteceğine millet verir. ve millet bu kararı 1 Kasım'da verdi. Bir size baktı bir bize baktı. Bu ülkeyi idare etse etse AK Parti eder dedi. Size de seyretmek düştü" dedi.

Davutoğlu, "Evet, AK Parti siyasetinin 13 yıllık başarı hikayesinin efsanevi kurucu lideri Recep Tayyip Erdoğan. Ve ben 13 yıllık genel başkanlık görevinden sonra, kurucu liderlikten sonra, parti liderliğini kendisinden, 'vefa kongresi' adını verdiğim ilk olağanüstü kongremizde onurla, delegelerimizin tamamının oyunu alarak, partinin yeni lideri olarak seçildim. Benim liderliğe gelişimde kaset oyunları olmadı, olmayacak" dedi.