"Bütün insanlık ailesine başsağlığı diliyorum"

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, "Bu tür saldırıların Barışı bir değer olarak kabul eden ve yeryüzünde insanlık değerlerini yücelten bütün insanlığa karşı işlenmiş olduğunu ifade etmek isterim" dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 14.11.2015 - 12:54

"Bütün insanlık ailesine başsağlığı diliyorum"

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Paris'teki terör saldırılarıyla ilgili, "Bu tür saldırıların sadece bir ülkeye, bölgeye, kıtaya değil barışı bir değer olarak kabul eden ve yeryüzünde insanlık değerlerini yücelten bütün insanlığa karşı işlenmiş olduğunu ifade etmek isterim. Bu vesileyle başta Fransa olmak üzere bütün insanlık ailesine başsağlığı diliyorum" dedi.

Görmez, Diyanet Vakfı Kadın Aile ve Gençlik Merkezi (TDV KAGEM) ile Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı  (SETA) işbirliğiyle, TDV Konferans Salonunda gerçekleştirilen "Kimlik, Temsil, Hafıza" temalı Gençlik Forumu'na katıldı.

Forum'un açılış konuşmasını yapan Görmez, bir ay önce Ankara'da yaşanan vahşetin bir benzerine dün gece Paris'te şahit olunduğuna işaret etti. Görmez, "Bu coğrafyada hemen hemen her gün yaşadığımız dehşetin, vahşetin bir benzerini, bu gece insanlık Paris'te yaşadı. Bu vesileyle ben öncelikle bu saldırın, bu tür saldırıların sadece bir ülkeye, bölgeye, kıtaya değil barışı bir değer olarak kabul eden ve yeryüzünde insanlık değerlerini yücelten bütün insanlığa karşı işlenmiş olduğunu ifade etmek isterim. Bu vesileyle başta Fransa olmak üzere bütün insanlık ailesine başsağlığı diliyorum ve 'bütün insanlığı yüce Rabbimiz bu tür kötülüklerden korusun' diye dua ediyorum" ifadelerini kullandı.

Allah'ın barış mesajına ve bu çağrıyı insanlığa ulaştıran rehberler olarak bütün peygamberlere inandıklarını dile getiren Görmez, şunları kaydetti:

"Bu insanlık dışı saldırıları gerçekleştirenlerin, onları yönlendirenlerin ve herkesin göreceği kadar açık biçimde onları maşa olarak kullananların elbette ne Allah'a saygısı ne herhangi bir topluluğa bağlılığı ve ne de herhangi bir dine mensubiyeti söz konusu olabilir. Ama bir Müslüman olarak ve hasbelkader din hizmetlerini yürüten bir müessesenin başkanı olarak bir hususu daha ifade etmek isterim. Bu tür terör şebekelerinin vahşet ve tedhiş emelleri üzerinden, bir dinin, insanlığa rahmet getiren bir dinin, bir peygamberin ve o dine mensup olan insanların itibarsızlaştırılması da işlenen bütün bu vahşetlerden çok daha ağırdır diye düşünüyorum."

"Bütün aidiyetleri yok eden bir kimlik dini kimlik de olsa ölümcüldür"

Etnik, dini, mezhebi pek çok çatışmanın temelinde "kimlik bunalımı" olduğunu ifade eden Görmez, bütün aidiyetlerin temelinde dinin bulunduğunu ve dinin de farklı aidiyetlere imkan tanıdığını anlattı. 

Bütün aidiyetlerin din marifetiyle yok edilmeye çalışılmasının dine muhalefet olduğunu vurgulayan Görmez, "Bütün aidiyetleri yok eden bir kimlik, dini kimlik de olsa ölümcüldür ve Allah'ın rızasına aykırıdır" dedi.

Forumda, yazar Alev Alatlı da "Kimlik, Temsil ve Hafıza" konulu konferans verdi.

Sayfa Yükleniyor...