iPhone’nun tartışmalar yaratan yeni uygulaması, George Orwell’ın 1984 adlı kitabında öngördüğü herkesi izleyen Büyük Birader’in mümkün kılabilir ve sıradan bir kişiyi komşularını ‘jurnallemeyen’ bir ajana çevirebilir.

‘PatriotApp-Vatansever Uygulaması’ adı verilen uygulamada ABD’nin FBI gibi çeşitli güvenlik kuruluşlarına bir tıkla ulaşmak ve komşularınızın ‘kuşkulu’ hareketlerini haber vermek mümkün.

Uygulamada; terör alarmı, şüpheli aktivite, salgın hastalık, çevresel tehdit, aranan kişiler gibi bölümler yer alıyor. Kullanıcılar şüphelerini bu simgelerin üzerine tıklayarak ilgili birimlere iletebiliyor. Uygulama ayrıca doğrudan Facebook ve Twitter sayfalarına da link sağlıyor ve gerekirse vereceğiniz ‘alarmın’ tek tıklamayla buralarda da yer almasına imkan veriyor.

0.99 dolara indirilen uygulamaya ‘Vatansever’ adının konulmasının altında 11 Eylül sonrasında ABD’de yükselen havayı yatıyor.

BÜYÜK BİRADER CEBİNİZDE
Uygulama hayata geçer geçmez eleştiriler de yükselmeye başladı. Eleştiriler, ‘Büyük Birader’in artık insanların avucunun içinde olduğu ve bunun da kötü niyetli kişilerce kolaylıkla kötüye kullanılabileceği yönünde yoğunlaşıyor. Ayrıca bu tür uygulamaların, var olan korku ve kuşku ortamının daha da derinleşmesine neden olacağı eleştirileri yapılıyor.