'Büyük devletler tarihinden korkmaz'

Cumhurbaşkanı Gül, Dersim'le ilgili soruları yanıtladı: ''Dersim olayları gerçekten çok üzücü. Büyük devletler iç tarihinden korkmazlar. Arşivlerin açılmasında hiçbir mahsur yok...''

01.12.2011 - 21:28

'Büyük devletler tarihinden korkmaz'

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ülkelerin önemli ve güçlü isimlerinin farklı topluluklarla buluşmasını sağlayan 'YouTube World View' kanalının konuğu oldu.

Dünyanın her yerinden internet kullanıcıları, Türkiye ve dünyadan merak ettikleri birçok konuyu Cumhurbaşkanı Gül'e sordu.

Gül'ün cevapladığı sorulardan biri de Dersim tartışması oldu. Gül, ''Dersim olayları hakkında sizin fikriniz nedir? Dersim olayları ve diğer karanlıkta kalmış olayların aydınlatılması için bir çalışma yapacak mısınız? Genelkurmay arşivlerinin açılması veya bunun gibi...'' sorularına şöyle cevap verdi:

''Bu konuyu daha önce üniversite yıllarında okudum. Tabii ki bizim tarihimiz büyük bir tarih ama tarihin içerisinde acı tatlı günler, dönemler çok olmuş oluyor. Yakın tarihimiz içinde Dersim olayları da gerçekten çok üzücü. Kendi bilgilerim çerçevesinde bunu biliyorum; üzücü olaylar, insanın vicdanıyla ve bugünkü insan hakları uygulamaları ile çok bağdaşmayacak olaylar. Bu benim kendi bilgilerimden ulaştığım kanaattir. Bununla ilgili arşivlerin açılmasında hiçbir mahsur yok.

Aslında büyük devletler iç tarihinden korkmazlar. Biz bunu açıkça söylüyoruz da, birçok tartışmalı konuda arşivlerimizi de açıyoruz. Yeter ki, bu konular polemik yapılıp, bunların üzerinden başka yerlere ulaşmak, başka amaçlar peşinde koşmak olmasın. Yeteri kadar olgunluğa da ulaştığımızı düşünüyorum. O bakımdan arşivlerimizin bilim adamlarına, tarihçilere açılması ve herkesin bunları okuması bunda hiçbir mahsur olmadığı kanaatindeyim. ''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...