Büyük usta Altyazı'da

Altyazı Türkiye sinemasının en büyük ustasını, kendi yazdıklarından bir seçkiyle anıyor. Derginin kapak konusu, Charlotte Brontë’nin sinemaya daha önce defalarca aktarılan klasiği Jane Eyre’in yeni uyarlaması.

01.12.2011 - 18:25

Büyük usta Altyazı'da

Aralık sayısının kapak konusu, Charlotte Brontë’nin sinemaya daha önce defalarca aktarılan klasiği Jane Eyre’in yeni uyarlaması. Amerikalı yönetmen Cary Fukunaga’nın imzasını taşıyan film, romanın gotik atmosferini etkileyici bir görsellikle perdeye taşıyor.

Altyazı Türkiye sinemasının en büyük ustasını, kendi yazdıklarından bir seçkiyle anıyor. Derginin gelecek sayısında ise Akad sinemasını tüm boyutlarıyla inceleyen kapsamlı bir dosya yer alacak.

YERLİ SİNEMACILAR FİLMLERİNİ ANLATIYOR
Aralık’ta gündem yaratacak yerli yapımların yaratıcıları, Altyazı’ya konuştu: Ümit Ünal tek mekânda geçen gerilimli filmi Nar’ı; yönetmen Murat Saraçoğlu ve senarist Murat Batgi Karadenizli itfaiyeci Koşman’la Diyarbakırlı Asya’nın yolculuklarını konu alan Yangın Var’ı; Yüksel Aksu şenlikli politik komedisi Entelköy Efeköy’e Karşı’yı, yönetmen Serkan Acar ve senarist Serkan Turhan da 80’lerin sonunda sol örgüt üyesi bir üniversite öğrencisinin hikâyesini işleyen Aşk ve Devrim’i Altyazı okurları için anlatıyorlar.

GEZİCİ FESTİVAL
Bu yıl Ankara, Sinop ve İzmir duraklarına uğrayacak olan Gezici Festival’in programını değerlendiren Altyazı, iki bölüme özel yer ayırıyor: Zeki Demirkubuz’un hazırladığı Kıskandığım Amerikan Filmleri bölümü ve Dardenne Kardeşler toplu gösterimi.

ALTYAZI’da ayrıca;
Acımasız Tanrı (Carnage): Polanski apartmana döndü!
Kazanma Sanatı (Moneyball): Brad Pitt’li spor draması
Korhan Yurtsever anlatıyor: Yasaklanan Kara Kafa’nın trajikomik yolculuğu
Lütfi Akad ve Muzaffer Tema’nın ardından İngiliz Kemal Lawrence’e Karşı
Ödüllü öykücü Ahmet Büke Cin Aynası’nın konuğu
Yazar, küratör, yönetmen William E. Jones Devre Dışı’nda
Gezici Festival’den yeni bir kitap: Sınıf İlişkileri
David Lynch’ten karanlık albüm: Crazy Clown Time

yer alıyor. Bu sayıdaki eleştiriler ise; Zamana Karşı (In Time), Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikâyesi, Behzat Ç. Seni Kalbime Gömdüm, Gelecek Uzun Sürer, Anadolu Kartalları, Dedemin İnsanları, Almanya’ya Hoşgeldiniz

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...