Büyükada toplantıları davasında 8 sanık için tahliye kararı

Büyükada'da yapılan toplantıya ilişkin yabancı uyrukluların da aralarında bulunduğu 8'i tutuklu 11 sanığın yargılandığı davada, tutuklu sanıkların tümünün tahliyesine karar verildi. Tahliyeler gece saatlerinde gerçekleşti.

Haberler - Anadolu Ajansı 26.10.2017 - 00:13

Büyükada toplantıları davasında 8 sanık için tahliye kararı

Son dakika haberi!

35. Ağır Ceza Mahkemesi'nde gece yarısına dek süren duruşmada sanık avukatları talepleri ve savcının görüşünün alınmasının ardından ara karar açıklandı.

Mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Uluslararası Af Örgütü Şubesi Direktörü İdil Eser, Ali Ghravi, Günal Kurşun, İlknur Üstün, Nalan Erkem, Özlem Dalkıran, Peter Frank Steudtner ve Veli Acu'nun tahliye edilmesine karar verdi.

Ali Ghravi
Ali Ghravi

Bu sanıklardan Özlem Dalkıran ve Veli Acu hakkında, "yurt dışına çıkış yasağı"ndan oluşan adli kontrol tedbiri uygulanmasına hükmeden heyet, daha önce haklarında, "haftada bir gün evlerine en yakın güvenlik birimine imza verme"den oluşan adli kontrol tedbiri uygulanan tutuksuz sanıklar Muhammet Şeyhmus Özbekli ve Nejat Taştan'ın bu tedbirini kaldırarak, "yurt dışına çıkış yasağı"ndan oluşan adli kontrol tedbirine çevirdi.

Özlem Dalkıran
Özlem Dalkıran

Heyet, İzmir 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde, "Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) üyeliği" kapsamında tutuklu olarak yargılanan Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi yöneticilerinden Taner Kılıç'ın İzmir'deki dosyasının, bu dava dosyasıyla birleştirilmesini de karara bağladı.

Dava konusu toplantının yapıldığı Büyükada'daki otel müdürünün tanık olarak çağrılmasına hükmeden mahkeme heyeti duruşmayı 22 Kasım'a erteledi.

Peter Frank Steudtner
Peter Frank Steudtner

CEZAEVİNDEN ÇIKTILAR

Haklarında tahliye kararı verilen 8 sanık, gece saatlerinde cezaevinden çıktı.

Aileleri ve yakınları tarafından karşılanan 8 isimden İdil Eser, tahliye kararının beklediklerinden erken gerçekleştiğini belirterek, "Kararı duyunca çok mutlu olduk." dedi.

İdil Eser
İdil Eser

Peter Frank Steudtner'in avukatı Murat Boduroğlu da kararı sevinçle karşıladıklarını ifade etti.

Sayfa Yükleniyor...