Büyükçekmece'de Eczacıbaşı'na ait helikopter düştü: 7 ölü

İstanbul Büyükçekmece'de Eczacıbaşı Grubu'na ait helikopter televizyon kulesine çarparak düştü. İBB Başkanı kazada helikopterdeki 2'si pilot 7 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Helikopterde firmanın üst düzey Türk yöneticisi ve 4 Rus konuğun olduğu öğrenildi. Kaza nedeniyle trafiğe kapanan E-5 yeniden açıldı.

Büyükçekmece'de Eczacıbaşı'na ait helikopter düştü: 7 ölü

HELİKOPTERİN DÜŞME ANI GÜVENLİK KAMERASINDA

Büyükçekmece'de helikopter düştü, 7 kişi hayatını kaybetti.

Atatürk Havalimanı'ndan kalkarak Bilecik Bozüyük'teki fabrikaya giden Eczacıbaşı Grubu'na ait TC-HEZ tescilli Sikorsky S-76++ tipi helikopter, saat 11.21 sıralarında Beylikdüzü'deki televizyon kulesine çarparak düştü.

Bölgeye çok sayıda sağlık, itfaiye, arama kurtarma ekipleri sevk edildi. Kazada helikopterin 5 parçaya bölündüğü belirtildi.

Parçaların E-5’e dağılmasının ardından karayolu trafiğe kapatıldı. Parçaların olay yerinden kaldırılması üzerine yol yeniden trafiğe açıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, kazada 2'si pilot 7 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Yolculardan birinin Eczacıbaşı'nın Rusya'daki fabrikasının yöneticisi, diğer 4 kişinin de Rus konuklar olduğu öğrenildi.

Büyükçekmece'de Eczacıbaşı'na ait helikopter düştü: 7 ölü - 1

VALİ ŞAHİN: NET BİLGİ YOK

İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Eczacıbaşı Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı ve diğer yetkililerle olay yerindeki incelemesinin ardından basın mensuplarına açıklama yaptı.

Vali Şahin, bugün saat 11.16'da Atatürk Havalimanı'ndan kalkan özel bir şirkete ait helikopterin 11.21 sıralarında Büyükçekmece ilçesinin sınırları içinde E-5 karayolu üzerine henüz belirlenemeyen bir sebeple düştüğünü söyledi.

Şahin, "Bununla ilgili arkadaşlarımız çalışıyorlar başsavcımız ve başsavcılıkta görevli diğer arkadaşlarla kaza kırım ekibi gerekli incelemeleri yapıyorlar. İncelemelerden sonra elde edilen sonuçlar ve teknik raporlara göre daha kesin bir şekilde açıklama yapacağız. Ölenlere Allah'tan rahmet diliyorum" diye konuştu.

BÜLENT ECZACIBAŞI'DAN AÇIKLAMA

Ardından Eczacıbaşı Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Ayrıntılar konusunda bilgi olmadığını söyleyen Eczacıbaşı, şunları kaydetti:

"Kaza nasıl oldu, neden oldu şu anda bilmiyoruz. Bir yöneticimiz vardı, Rusya'daki tesislerimizin yöneticisi olan arkadaşımız. Rus konuklarımız vardı. UNICERA Fuarı nedeniyle kendilerini davet etmiştik. 4 misafirimiz vardı. 2 de pilotumuz vardı. Atatürk Havalimanı'ndan havalandığını biliyoruz. Helikopter tam donanımlı ve bakımlı bir helikopterdi."

KİMLİKLERİ BELLİ OLDU

Düşen helikopter Eczacıbaşı Grubu bünyesinde helikopter kiralama hizmeti veren Kuğu Havacılık'a ait. Bu firmadan da bir açıklama geldi. Genel Müdür Gürcan Mallı, yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Kuğu Havacılık bünyesinde operasyon yapmakta olan TC-HEZ kuyruk numaralı 2008 üretim tarihli Skorsky S76 C++ tipli helikopterimiz İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan Eskişehir Bozüyük seferini yapmak üzere saat 11.20’de kalkış yapmıştır. Kalkıştan kısa bir süre sonra helikopterimizin Beylikdüzü mevkiinde maalesef kaza kırıma uğradığı haberi tarafımıza ulaşmıştır. Helikopterimizde uçuş ekibinden 2 kişi ve 5 yolcu bulunmaktadır. Uçuş ekibi Alaattin Nacar ve Ahmet Bulut, yolcu isimleri ise Salim Özen, Aleksandr Vanin, Igor Kochergin, Luidmila Chuprova, Elena Badragan." 

Büyükçekmece'de Eczacıbaşı'na ait helikopter düştü: 7 ölü - 2 Helikopterin pilotları Alaattin Nacar (solda) ve Ahmet Bulut.

ULAŞTIRMA BAKANLIĞI: KULEYE ÇARPARAK DÜŞTÜ

Kazayla ilgili Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'ndan bir açıklama geldi.

Açıklamada, helikopterin TÜYAP Fuar Merkezi yakınındaki Endem Televizyon Kulesi'ne çarparak düştüğü belirtildi.

Kaza sırasında etkili olan yoğun sisin de helikopterin düşmesinde etkisi olabileceği belirtiliyor.

Büyükçekmece'de Eczacıbaşı'na ait helikopter düştü: 7 ölü - 3 Çarpışmadan sonra kulede maddi hasar meydana geldiği belirtiliyor.

TV KULESİNİN GÜVENLİĞİ: BİZİ ALLAH KORUDU

Helikopterin çarparak düştüğü televizyon kulesindeki güvenlik görevlileri ise olay anında yaşadıklarını DHA'ya anlattı. 6 aydır kulede geceleri mesai yapan Emrullah Kuru, olay anında kulenin hemen yanındaki konteynerde istirahat ettiğini ve büyük bir gürültüyle dışarı çıktığını söyledi.

Büyükçekmece'de Eczacıbaşı'na ait helikopter düştü: 7 ölü - 4 Düşen helikopterin parçaları yoldan geçmekte olan otomobillere de hasar verdi.

Kuru, şöyle konuştu:

''Yatağımın üzerinde uzanıyordum. Önce helikopterin sesini duymuştum. Kısa bir süre sonra büyük bir gürültü duyduk. Helikopter önce kuleye çarptı sonra da yola düştü. Bizim yattığımız yer ile kule arası 50 ila 60 metre mesafe var. Bizi Allah korudu. Bizim üzerimize de düşebilirdi.''

"SESİ DUYUNCA DIŞARI FIRLADIK"

Aynı yerde yine güvenlik görevlisi olarak çalışan Yener Saygılı ise "Biz sesi duyunca dışarı fırladık. Dışarı çıktığımızda helikopterin yola düştüğünü gördük. Dumanlar yükseliyordu" ifadelerini kullandı.

"YOĞUN SİS VARDI"

NTV canlı yayınına telefonla bağlanan uzmanlar kazaya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kaptan Pilot Kazım Dikici, düşen helikopterin bu hava koşullarında uçabileceğini söyleyerek şunları dile getirdi: 

"Hepimizin başı sağolsun. Düşen helikopter bu hava şartlarında uçabilir. Söylediğiniz bölge havaların kötüleştiği zaman, kar yağışının ve sisin yoğun olduğu bir bölge. Büyük ihtimalle pus da var. Bu görüşü düşürmüş olabilir. Helikopterin bu hava koşullarında uçabileceğini düşünüyorum. Ama teknik bir arıza ve düşük görüş de helikopterin düşmesine neden olmuş olabilir. Bu helikoperler sıfır görüşe kadar uçuşa imkan tanıyan teknolojik araçlar. Helikopterin düşme nedeni düşük görüş ilk neden olabilir, teknik arıza olabilir. Bunların dışında çok fazla ihtimal düşünmüyorum."

"CİDDİ ALTYAPI EKSİKLİKLERİ VAR"

Kaptan Pilot Bahadır Altan ise denetimsizliğe dikkat çekti. "En fazla konuşulan helikopter kazası Yazıcıoğlu'nun kazasıydı. Burada her şey konuşuldu. Ama bir otoritenin vereceği uçuş izni hiç konuşulmadı" diyen Altan şöyle devam etti:

"İHA'lar vızır vızır uçuyor. Bu konularda altyapı eksikliklerimiz var. Ciddi tehlikeler arz ediyor. Bu helikopterin rotası neresidir, bu koşullarda uçar mı uçmaz mı bunu denetleyecek bir otorite eksikliği var. Denetim, anlayış eksikliği olduğunu düşünüyorum. Kuleyi gören bir pilot bu kuleyi göre göre vurmaz. Vertigo veya sis yanılgısı olabilir. Pilotlar bazı baskılar altında bu havada uçmayız diyemezler. İşadamlarının olduğu bir ekip var içeride. Sivil havacılığın denetim eksikliklerini tamamlaması gerekiyor."

Büyükçekmece'de Eczacıbaşı'na ait helikopter düştü: 7 ölü - 5 Sikorsky S-76C model helikopter sekiz kişilik yolcu kapasitesine sahip. Helikopter, 500 km’lik bir mesafeye ortalama 250 km/saat hızla iki saatte ulaşabiliyor.

Sayfa Yükleniyor...