Dışişleri Sözcüsü Burak Özügergin, haftalık bilgilendirme toplantısında Tel Aviv Büyükelçisi Oğuz Çelikkol’un başka bir başkente atanması yönünde bir talebi olmadığını, bakanlık'ta da bu yönde bir değerlendirme yapılmadığını açıkladı.

Özügergin, İsrail'in “Türkiye ile aramızda İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi olsun" şeklindeki önerisine de "Türkiye'nin İsrail'e eleştirilerinin nedeni Gazze'deki durum, bu durumun düzelmesi lazım, başkalarının devreye girmesine gerek yok" yanıtını verdi.

Özügergin, Ermenistan Anayasa Mahkemesi'nin protokollere ilişkin kararından duyulan rahatsızlığın giderilmesi için Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu'nun önümüzdeki günlerde İsviçre ve ABD'de temaslarda bulunacağını açıkladı.

Ermenistan'ın "Türkiye, protokollerle ilgili fikrini değiştirdi" şeklinde bir kampanya yürüttüğünü savunan Özügergin, "Bazen garda duran trende camdan bakınca tren hareket eder gibi gelir ama hareket eden belki öbür trendir. Bizim trenimizde bir hareket yok" değerlendirmesinde bulundu.