Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yılmaz Büyükerşen'e, Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski bakanlarından Yaşar Okuyan'ın ziyareti sırasında, cumhurbaşkanlığı adaylığı soruldu.

"Ama galiba yine yanlış bir noktadan başladık dedim. Önemli olan kimin cumhurbaşkanı olacağı değil, Türk halkının nasıl bir cumhurbaşkanı seçmesi lazım geldiğidir. Bunu tarif etmeliyiz. Halk vasıfları tartışmalı ve onun hakkında bir mutabakata varmalıyız. Bahsedilen, basına ve medyaya intikal eden değerlendirmeler, tercihlerdir" diyen Büyükerşen'e, "Peki sizin talebiniz var mı?, istiyor musunuz?' sorusu yöneltildi.

"Benim hiç talebim yok, olmadı da" diyen Büyükerşen, geçmişten bir örnekle; 2006 yılında Ahmet Necdet Sezer'in cumhurbaşkanlığı süresinin bitiminde Bülent Ecevit'in bir televizyon programında kendisini cumhurbaşkanı adayı olamısını istediğini söylediğini belirterek şunları kaydetti:

"Sevgililer günüydü, bir televizyon programında Rahşan hanımla ilgili Bülent Ecevit'le sohbet ediliyordu. Gülgün Feyman usta bir programcı olduğu için hemen sordu 'Cumhurbaşkanlığı seçimleri yaklaşıyor, kim olacak ne düşünüyorsunuz?' O da dedi ki 'Ben sayın Ahmet Necet Sezer'in tekrar cumhurbaşkanı olmasını isterim, ama Anayasa elvermiyor. Çünkü 7 yıl yaptı bir 7 yıl yapma şansı yok. Ama Türkiye bir cumhurbaşkanı bulur her halükarda' dedi. Gülgün Feyman onun üzerine 'Peki kim? sizin aklınızda böyle biri var mı?' deyince rahmetli Ecevit 'Bizim Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı aklımda, bu işi yapabilir diye inanıyorum' diye cevap vermişti."

"İSTEDİKLERİNİ GETİRİRLER"
O günden bu yana böyle konular geçince kendi isminin ortaya atıldığını söyleyen; akademi başkanlığı ve rektörlüğü döneminde de, TRT Genel Müdürlüğü ve Sayıştay Başkanı için adının geçtiğini belirten Büyükerşen şunları söyledi:

"Her seferinde ilk önce ismi ortaya atılanlardan olurum da bütün o günden bugüne kadar süreçte yaşadığım tecrübeler bana gösterdi ki bu işe karar verecek etkin güçler, güç kuvvet, karar vericiler, bu mekanizmayı kullanabilecekler hep kafalarında birisi vardır çok arzu ettikleri, ama kimler olabilir ihtimaline dayanarak muhtelif isimleri öncelikle orta yere atarlar ki onlar yavaş yavaş tartışıla tartışıla aktüalitesini kaybeder, heyecanını kaybeder on ikiye beş kala da kendi istediklerini getirirler. Onun için ben de arkadaşlara bana gözün aydın diyenlere de bunu söylüyorum. Yani yaşadığım tecrübe böyledir diye, yarı şaka yarı ciddi bunun da altını çizerek belirtiyorum.

Hakikaten seçecek olan Türk milletidir. Türk Milleti de eğer kendisine Türkiye'de bugün aydınlar medya cumhurbaşkanı seçilecek insanın nasıl olması geldiği konusunda değer yargılarını oturtabilecek, yani halkı düşündürüp de doğru karar vermesine yol açabilecek uyarılarda bulunabilirlerse elbette ki Türk halkı cumhurbaşkanını seçecektir. Türkiye cumhurbaşkansız kalmaz. 75 milyon Türkiye'de o makama layık çok insan bulunabilir. Yeter ki o vasıfları iyi tespit edelim."