Büyükerşen'in istifası istendi

DSP, CHP'ye geçeceği yönelik iddialar çıkan Eskişehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in istifasını istedi.

26.01.2011 - 16:41

Büyükerşen'in istifası istendi

DSP Başkanlık Kurulu, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in partiden istifasını istedi.

Kurul buna "Kentteki etkinliklere CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu çağırması", "Partiyle ilişki kurmaması" ve "CHP'ye geçeceği iddiaları"nı gerekçe olarak gösterdi.

Bu gelişmeyi DSP Genel Sekreteri Hasan Erçelebi ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, NTV’ye değerlendirdi.

DSP Genel Sekreteri Erçelebi, şunları söyledi:

“Son günlerde Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Büyükerşen’in başka bir partiye geçeceği yönünde basında haberler çokça yer aldı. Bu durum karşısında kamuoyunu aydınlatıcı herhangi bir açıklaması olmadı. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi etkinliğinde başka bir siyasi partinin başkanına heykel açılışı yaptırması, DSP’yi davet dahi etmemesi hepimizi üzmüştür. Yıllardır verdiğimiz destek ve beslediğimiz sevgi gerçekten bir anda yıkılmış, üzüntüye gark etmiştir. Kendisinden siyasi etiğin gereğini yerine getirmesini bekliyoruz. Bizi daha fazla üzmemesini bekliyoruz.

Ordu Belediye Başkanı Seyit Torun’la ilgili basında bu tür haberler yer almadı. Torun’un niye ayrıldığını bilmiyoruz. Pazar günkü olay, bardağı taşıran son damla oldu. DSP seçimlere tek başına girecektir. Bu tür şeyler partilileri üzmüştür.

'GÖLGE ETMESİN BAŞKA İHSAN İSTEMEZ'
Bundan sonraki yaşamında sağlık ve mutluluk, siyasi yaşamında da başarılar diliyoruz. Hiçbir siyasetçi yuvasından, kendi partisinden başka yerde bugüne kadar başarılı ve mutlu olmamıştır. Gölge etmesin, başka ihsan istemiyoruz."

TEKİN: CHP'YE GELİRSE MUTLU OLURUZ
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ise şöyle konuştu:

“Eskişehir Belediye Başkanımız sosyal demokrat nitelikte, belediyecilikte çığır açmış bir kişidir. Kararı kendisi verecektir. Genel Başkanımız başka bir etkinlik için Eskişehir’e gitti. O saate kadar herhangi bir planlama yapılmamıştı. Genel öneriyi genel başkanımız kabul etti.

Burada bir etik anlayışı aramak doğru değil. CHP’yi tercih ederse bizi de Eskişehir’i de mutlu eder. Kapımız Yılmaz Büyükerşen’e her zaman açık. Önümüzdeki günlerde çok sayıda belediye başkanı CHP’li olacaktır.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...