Buz hokeyli Kutlu Doğum

Kadıköy Müftülüğü'nün ''Kutlu Doğum Haftası'' etkinliği, Söğütlüçeşme Tren İstasyonu'nda İstanbul İl Müftüsü Rahmi Yaran'ın katılımıyla kurdele kesimi ve buz hokeyi gösterisiyle başladı.

14.04.2012 - 14:23

Buz hokeyli Kutlu Doğum

''Kutlu Doğum Haftası'' etkinliğinin açılışında konuşan Kadıköy Müftüsü Avni Şahin, etkinliğe katılanların Hz. Muhammed'in ismini şereflendirdiği ifade ederek, ''Sizler gibi atalarımız da dedeleriniz de Peygamberimiz'in isimini şereflendirerek Anadolu'yu vatan yaptı. Çanakkale'yi geçilmez yaptı. Bizim ecdadımız bunları yaptı. Biz de onlara layık olmaya çalışıyoruz. Bayrağa bakın. Rengi şehit kanı. Çanakkale'ye bakın. Ülkenin her köşesinden şehitler verdik. Bu vatanı vatan yapan hepimizin kanı var bu bayrakta. Bu bayrağın gölgesinde Peygamberimiz'i anmak için bulunuyoruz'' dedi.

Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk de Hz. Muhammed'in doğumunun bir hafta boyunca çeşitli etkinliklerle kutlanmasının güzel bir olay olduğunu belirterek, ''Bize kardeşliği, beraberliği, iyi ve güzel işler yapmayı emreden bir dinin mensubu olarak birbirimizi sevmek zorundayız. Bu etkinliklerle yeniden kendimizi kardeşlik içinde bulacağız. Ülkemizin buna ihtiyacı var'' diye konuştu.

Konuşmaların ardından açılışa telgraf gönderen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın mesajı, etkinliğe katılanlar tarafından uzun süre alkışlandı.

Başbakan Erdoğan, gönderdiği telgrafta, ''Sevgili Peygamberimiz'in doğumunu tebrik ediyor, bu anlamlı haftanın kardeşliğimizi, birlik ve beraberliğimizi pekiştirmesini diliyorum. Programın başarıyla gerçekleşmesi temennisiyle sizi ve kıymetli katılımcıları sevgiyle selamlıyorum'' ifadesini kullandı.

Etkinlikte daha sonra İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran ve beraberindekiler, salavat eşliğinde kurdele keserek etkinliği başlattı. Katılımcılara birer adet kırmızı gül dağıtılırken, dünyanın farklı ülkelerinden gelip Türkiye'de eğitim ve öğretim gören öğrenciler de kendi ülkelerinin bayraklarıyla etkinliğe renk kattı.

Hafta boyu sürecek etkinlik alanında buz pateni ve çocuk oyun alanları oluşturuldu. Buz pateni pistinde daha sonra buz hokeyi gösterisi yapıldı.

Kurulan açık hava sinemasında da ''Fetih 1453'' filmi gösteriminin yapılacağı etkinlikte, hafta boyunca ziyaretçilere ücretsiz yiyecek ve içecek ikramında bulunulacak, 50 binin üzerinde kitap ve 5 bin adet fidan hediye edilecek.

Bu arada ziyaretçiler arasında yapılacak çekiliş sonucu 10 kişi umreye gönderilecek.

TCDD'den kiralanan Söğütlüçeşme Tren İstasyonu çevresine etkinlikler dolayısıyla 60 ağaç dikilerek ve laleler ekilerek alan Hazreti Muhammed'in anısına tanzim edildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kadıköy Belediyesi, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, TCDD gibi kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve halkın katkılarıyla gerçekleştirilecek etkinliklerin ''Kutlu Doğum Haftası''nın ''Kardeş Toplum'' temasına hizmet eden bir coşkuyu oluşturması bekleniyor.

Etkinlik alanında kitap fuarı, TCDD'nin Hicaz Demiryolu Sergisi, Türk-İslam Sanatları Sergisi'nin yanı sıra ''Kardeş Toplum'' idealine destek veren sivil toplum kuruluşlarının stantları yer alıyor.

Etkinlikler kapsamında kapalı alanda sahne programları ve imza günleri düzenlenirken, hafta sonunun konferanslarla zenginleştirilerek, her gün ikindi namazı sonrası klasik ve modern formlarda musiki ekipleri sahne alacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...