Bakan Özlü: By Lock'u TÜBİTAK'taki FETÖ'cüler geliştirdi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, "By Lock'u işten çıkardığımız TÜBİTAK çalışanlarının geliştirdiğine yönelik kuvvetli tespitlerimiz var" dedi. Özlü ayrıca kesilen TÜBİTAK burslarının yeniden başlayabileceğinin söz konusu olduğunu açıkladı.

Haberler - ntv.com.tr 08.09.2016 - 10:28 | Son Güncelleme : 08.09.2016 - 10:45

Bakan Özlü: By Lock'u TÜBİTAK'taki FETÖ'cüler geliştirdi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, FETÖ üyelerinin aralarında iletişim için kullandığı By Lock adlı yazılımı TÜBİTAK çalışanlarının geliştirdiğine yönelik tespitler olduğunu söyledi.

Anadolu Ajansı'na konuşan Bakan Özlü, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

FETÖ'nün haberleşme için kullandığı By Lock yazılımına ilişkin bilgi veren Özlü, "Meşhur kamuoyunda bilinen 'By Lock' var. O kriptolu bir yazılım, onun bile bizim işten çıkardığımız eski TÜBİTAK çalışanları, yani FETÖ yapılanmasına mensup kişiler tarafından geliştirilmiş olacağı yönünde kuvvetli tespitlerimiz var" dedi.

"By Lock"un yaklaşık 215 bin kişinin haberleştiği bir ağ ve kriptolu bir yazılım olduğunu belirten Özlü, "Bu yazılımı TÜBİTAK'ta çalışan malum yapıya mensup kişilerin geliştirdiği yönünde elimizde ciddi veriler var" ifadelerini kullandı.

Faruk Özlü, "Bilim olimpiyatları yapılıyordu. 2011 yılında bu bilim olimpiyatlarında toplam verilen 92 madalyanın 73'ü bu kapatılan liselere (FETÖ bağlantılı) mensup öğrencilere verilmiş. Bu kadar bir taraflılık akla sığacak bir şey değil. 2015 yılında da 114 madalyanın 54'ü veriliyor. Bu olimpiyatları durdurduk" açıklamasını yaptı. 

"BÜYÜME HEDEFİMİZ YÜZDE 4,5'Tİ"

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı, "Bizim bu sene toptan büyüme hedefimiz yüzde 4,5 idi. Yaşanan olumsuz gelişmeler oldu. Bu düşüş aslında normal. Olumsuz siyasi gelişmeler olduğu bir ülkede bu tip düşmelerin olması doğal. Bütün bunlara rağmen sanayi sektörü en az etkilenmiştir diyebiliriz" ifadelerine yer verdi. 

"TÜBİTAK BURSLARININ TEKRAR AÇILMASI SÖZ KONUSU"

Bakan Özlü 15 Temmuz darbe girişiminin ardından durdurulan TÜBİTAK burslarıyla ilgili, "TÜBİTAK burslarıyla ilgili malum yapıyla (FETÖ) ilgili tespit noktasında çalışma yaptık. TÜBİTAK burslarında birtakım kesintiler olmuştur, bunları tekrar değerlendirip, inceledik. Bugün itibarıyla bursların tekrar açılması söz konusudur" şeklinde konuştu. 

Sayfa Yükleniyor...