Çadır krizinin sorumlusu Kızılay!

Van depreminde yaşanan çadır sıkıntısıyla ilgili konuşan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Kızılay'ın kendilerine sağlıklı bilgi vermediğini söyledi.

24.11.2011 - 19:11

Çadır krizinin sorumlusu Kızılay!

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Bakanlığının bütçe gözüşmelerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Van depreminde yaşanan çadır sıkıntısının sorulduğu Bakan Yılmaz, adres olarak Kızılay'ı gösterdi.

Yılmaz, bazı kurumların siyasi otoriteye tam olarak sağlıklı bilgi vermemesinin, toplumun beklentilerini iyi yönetememelerinde etkili olduğunu belirterek, ''Kızılayı kastediyorum. Bize daha sağlıklı bilgi verilmiş olsaydı, toplumun beklentileri daha iyi yönetilebilirdi'' dedi.

Deprem sonrası Van'a giden ilk bakan olduğunu hatırlatan Yılmaz, ''En ciddi meselemiz çadır meselesi... Maalesef bütün güzel çalışmalar çadır meselesi yüzünden gölgelenmiş oldu'' dedi.

KIZILAY'A ELEŞTİRİ
Yılmaz, şunları kaydetti: ''Orada fiili imkansızlık durumu vardı; 600 binden fazla nüfus depremden etkilendi, büyük bölümü ise psikolojik olarak etkilendi, evine giremez hale geldi. Doğal bir durum, bunu anlayışla karşılamak lazım.

Bir haneyi 5-6 kişi olarak düşünseniz, 100 binden fazla çadır ihtiyacı demek. Türkiye'nin o tarihte 46 bin çadır stoku var. İlk kez uçakla çadır gönderdik oraya. Bunu ikinci gün yaptık, gecikmeleri görünce.

Burada bazı kurumların siyasi otoriteye tam olarak sağlıklı bilgi vermemesi de toplumun beklentilerini iyi yönetmememizde etkili oldu. Kızılayı kastediyorum. Bize daha sağlıklı bilgi verilmiş olsaydı, toplumun beklentileri daha iyi yönetilebilirdi. Onun getirdiği bazı sıkıntılar yaşandı ama onlar da zamanla aşıldı."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...