Caferi camisinin elektrikleri kesildi, cemaat müftüyü suçladı

İstanbul'daski Bağcılar İmam Ali Camii, 5 yıllık borcu yüzünden elektriksiz kaldı. Cemaat, mum ışığında kılınan akşam namazının ardından borcu ödemediği ileri sürülen İlçe Müftüsü'nü protesto etti.

Haberler - CHA 26.08.2015 - 07:19

Caferi camisinin elektrikleri kesildi, cemaat müftüyü suçladı

Bağcılar İmam Ali Camii, yaklaşık 20 bin lira olan 5 yıllık elektrik borcu yüzünden karanlıkta kaldı.

TEDAŞ tarafından dün elektrikleri kesilen caminin cemaati, mum ışığında kıldıkları akşam namazının ardından, cami önünde toplanarak borcu ödemediği ileri sürülen İlçe Müftüsü'nü protesto etti.

Çoğunluğu gençlerden oluşan eylemci grup, yumruklarını havaya kaldırarak slogan attı. Camiden çıkan imam İbrahim Şeren ise eylemci gençlere seslenerek, taşkınlık yapmamaları yönünde uyardı.

İmam İbrahim Şeren, "Şia gençliği vatanına, bayrağına bağlı olduğu kadar, dinine bağlıdır. Kirli ellerini bu gençlerin üzerinden kaldırmaları gerekenler, kaldırmalıdır. Kardeş kanı akıtmayı hedefleyenlere devlet yetkilileri bu ülkenin bütün şehirlerinde dur demeli ve bu zihniyeti görevden almalıdırlar" şeklinde konuştu.

Basın mensuplarının soruları üzerine, İmam Ali Camii Derneği Başkanı Musa Şeren ise, "Bağcılar Müftülüğü'nün ödemediği elektrik faturasını TEDAŞ ödememizi istiyor. Kaymakamımız ile görüştük, yapılanı doğru bulmadığını söyledi.

Bağcılar Müftüsü 'Bu camilerin 5 yıl önce Diyanet'e devrini istedim. Devretmedikleri için elektriklerini ödemiyoruz' dedi. Dün elektriklerimiz kesildi. Ezan okumuyoruz. Mumlarla namaz kılıyoruz. Zorlanıyoruz.

35 yıllık bir camidir. 30 yıldır elektriği Diyanet tarafından ödenmiş. Son 5 yılın faturasını bizim ödememiz isteniyor. Diğer illerde de Diyanet tarafından ödeniyor. Bu müftünün mezhebe bir takıntısı var galiba. Bağcılar Müftülüğü'nün aldığı kararla ilçedeki 3 camide böyle bir şey var. Bizden camilerin Diyanet'e devrini istiyorlar" dedi.

Sayfa Yükleniyor...