Çağlayan: Kürt olmaktan hep onur duydum

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, ''Ben Kürt olmaktan hep onur duydum ama bir yandan da ülkemin birlik ve beraberliğiyle onur duydum'' dedi.

Anadolu Ajansı 28.05.2011 - 22:23

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, seçim çalışmalarını sürdürdüğü Mersin'de, zaman zaman izinsiz gösterilerin yaşandığı merkez Akdeniz ilçesindeki Siteler Mahallesi'nde halka hitaben yaptığı konuşmada, birlik ve beraberlik mesajları verdi.

Ayrımcılığı ve ''kafatası milliyetçiliği''ni sevmediğini ifade eden Çağlayan, şöyle devam etti:

''Gidin Çanakkale Şehitliği'ne bir bakın, memleketlerinin yazılı olduğu bölümde neler var. Alevi'si, Sunni'si, Kürt'ü, Laz'ı, Çerkez'i hepsi bir arada yatıyor. Hepsi bizler için şehit oldu. Bu ülke hepimize yeter. Biz insanları ayırmamalıyız. İnsanları, inancına, ırkına veya rengine göre nasıl ayırırız? Allah'ın yarattığını biz ne hakla ayırt edebiliriz? Biliyorsunuz ben Muşluyum. Ben Kürt olmaktan hep onur duydum ama bir yandan da ülkemin birlik ve beraberliğiyle onur duydum. Türk'ü, Kürt'ü, Laz'ı veya bir başkası, hepsi bizim kardeşimiz, yeter ki 'Tek bayrak, tek vatan ve tek devlet' desin. Bizim birliğimizi kimse bozamaz. Evvelallah bundan sonra da birlik ve beraberliğimiz sürecek. Aslında bizim bu tartışmaları bir kenara bırakıp, 'Mersin'i nasıl daha zengin bir il yapabiliriz' diye tartışmalıyız.'' Mersin'in, ülke geneline göre 40 yıl geride kaldığını savunan Çağlayan, ''Mersin hep patinaj yapmış. Yani bir yandan lastiği, öte yandan da asfaltı yemiş ama artık kaybedecek vaktimiz yok. Artık önemli projeleri harekete geçirerek, Mersin'i ileriye götürmeliyiz'' diye konuştu.

Ülke genelindeki 7 gümrük kapısında satılan akaryakıttan ÖTV alınmadığını hatırlatarak, bu durumdan Mersin'in yararlanamadığına işaret eden Çağlayan, şunları kaydetti:

''Mersin'in başı kel mi? Çalışmalarımız sürüyor ve bir hafta-on güne kadar Bakanlar Kurulu kararı çıkacak. Şimdi artık çalışmanın sonuna geldik. Artık Mersin Limanı'ndan akaryakıt alacak taşımacılar, ÖTV ödemeyecekler. Mersin'e hayırlı uğurlu olsun.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...