Çaldağı için lokma döktüler

Çaldağı'nda kurulması planlanan nikel madenine karşı mücadele veren Turgutlu Çevre Platfomu  üyeleri, eski belediye binası önünde lokma döktürerek, basın açıklaması yaptı.

Anadolu Ajansı 23.12.2010 - 11:46

Çaldağı için lokma döktüler

Turgutlu Çevre Platformu Dönem Sözcüsü İsmail Öncü, Manisa'nın Turgutlu ilçesi yakınlarındaki Çal Dağı'nda kurulması planlanan nikel madeni işletmesine ilişkin, ''Tüm Gediz Havzası'nı tehdit eden bu projeye karşı başlattığımız mücadele, bu şirket buradan çekip gidinceye kadar devam edecektir'' dedi.

Çaldağı'nda İngiliz sermayeli bir şirket tarafından kurulması planlanan nikel madenine karşı mücadele veren Turgutlu Çevre Platfomu  üyeleri, eski belediye binası önünde lokma döktürerek, basın açıklaması yaptı.

Bazı siyasi partiler ile TEMA Vakfı'nın da destek verdiği basın açıklamasını okuyan TURÇEP Dönem Sözcüsü Öncü, maden kurmak isteyen Sardes şirketi temsilcilerinin, yaptıkları açıklamalarla kamuoyunu yanılttıklarını ileri sürerek, uygulanmak istenen madencilik projesinin yaratacağı tehlikeler hakkında halkı bir kez daha bilgilendirmek istediklerini ifade etti.

TEMA ile birlikte halka madenle ilgili bilimsel gerçekleri anlatmak amacıyla düzenledikleri toplantıların şirket yetkililerini rahatsız ettiğini ifade eden Öncü, madenciliğe karşı olmadıklarını, ancak Çaldağı'nda uygulanmak istenen projenin ''vahşi madencilik'' olduğunu ileri sürdü.

Öncü, bilimsel araştırmaların ortaya koyduğu gerçekler ışığında Çaldağı'nda, sülfürik asit liçiyle açık maden işletmesi kurulmasının tüm Gediz Havzası'ndaki yaşamı yok edecek kadar büyük bir tehlike içerdiğini savunarak, şunları kaydetti:

''Ne yazık ki, bu maden şirketinden kendi kişisel çıkarları için nemalanmak isteyenler kamuoyunu gerçekler hakkında yanıltmaya çalışıyor. Bilimsel gerçekleri belgeleriyle ortaya koyarak, bilim adamlarının anlatmasını sağlayarak akıllarına seslendik, umursamadılar. Vicdanlarına seslendik, vicdanlar da duymadı. Ama şunların da bilinmesi gerekir, tüm Gediz Havzası'nı tehdit eden bu projeye karşı başlattığımız mücadele, bu şirket buradan çekip gidinceye kadar devam edecektir.

Tüm Gediz Havzası'nı yok edecek bu projeyi uygulamak isteyenler sonunda geldikleri gibi gidecekler ve bilimin sesini asla kısamayacaklar. Çünkü dünyada hiçbir ülkede uygulanmasına izin verilmeyen, insanlık ve çevre düşmanı bu projeye karşı başlattığımız onurlu mücadele, bugün artık tüm Ege bölgesine ve ülke geneline yayılmaktadır.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...