Çalgı Çengi’nin yönetmen koltuğunda İşler Güçler dizisinin yönetmeni Selçuk Aydemir oturuyor. Ahmet Kural, Murat Cemcir, Hazal Kaya, Bora Akkuş ve Erdal Tosun’un başrollerinde oynadığı filmde Yalan Dünya’nın cimri yönetmeni Tuna Orhan’da var.

İŞLER GÜÇLER'İN SİNEMA HALİ Mİ?
Sahne yerleştirmesine, kurguya, karakter oyunculuğuna ve senaryoya yeni bir ses getiren Selçuk Aydemir, bu filmde alkışa değer bir yönetmenlik performansı sergiliyor. Ahmet Kural ile Murat Cemcir’in muhteşem oyunculuğu da işin içine girince, İşler Güçler’in sinema versiyonunu izlemiş gibi oluyoruz.

Bir çok ekşi sözlük yazarı bunun İşler Güçler’le karıştırılmaması gerektiğini savunsa da, Çalgı Çengi’nin sevilmesinin ve tekrar gündeme gelmesinin en büyük destekçilerinden biri hiç kuşkusuz İşler Güçler dizisi.

BAHTSIZ AMA UMUTLU
Bunu bize söyleten şey ise hem İşler Güçler dizisinde hem de Çalgı Çengi filminde senaryoya serpilmiş ince espriler ve kafadarların günlük hayatta kullandıkları benzer kelimelerin olmasından ziyade (Bu ney lan!) Ahmet Kural ve Murat Cemcir’in saf, umutlu ama bahtsız halleri.

Selçuk Aydemir’in yönetmenlik koltuğuna oturduğu ve Murat Cemcir ile Ahmet Kural’ın rol aldığı tüm yapımlarda ortak olan bir şey varsa o da komedinin ve dramın iç içe geçmesi. Bunu mümkün kılan isim Selçuk Aydemir ise bunu bize tamamen göze batmadan doğal yöntemlerle hissettiriyor.

KİBAR MAFYA BABASI
Üstelik karakteristik tiplemelerle bunu daha da pekiştiriyor. Örnek olarak mafya babasını canlandıran Tuna Orhon öylesine kibar oynuyor ki, bizi tamamen yumuşak bir mafya babası olduğuna inandırıyor. O kadar iyi niyetli ve yumuşak ki, yanındakine: “Öyle öldürme üstün başın kirlenir” diyor.

Birçok senarist komik diyaloglar yazsa da bu oyuncuların elinde genellikle param parça oluyor. Laflara dalan oyuncular gerçeklikten uzaklaşıyor. Fakat Selçuk Aydemir’in karakter tanımlamaları o kadar doğal ki, sanki etrafında gördüklerini yazıyor. Herhangi bir prototip veya örnek karakter yaratma kaygısı taşımadan yazıyor. Bunu canlandırmak Ahmet Kural ve Murat Cemcir gibi başarılı isimlere kalınca da senaryo hem inandırıcı hem de güzel oluyor. Çok zekice yaratılmış ayrıntılar oldukça doğal duruyor. Bizlere olması gereken bir görüntü veya hayal ürünü sunmuyorlar. Selçuk Aydemir’in basit ama zekice sunumuyla da filmin tadından yenmiyor.

İŞİN MATEMATİĞİ NE?
İşin hiç şüphesiz zekice oturtulmuş bir matematiği var. Zekice hazırlanmış sahneler, diyaloglar ve kurgu bunun en büyük kanıtı. Komedinin arkasındaki bu matematiği birazdan sizler de anlayacaksınız. 

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?

·Çalgı Çengi filminin müzikleri bir dönem Hâkim Bey şarkısıyla dinlenme rekorları kıran Mehmet Erdem’e ait.

·İşler Güçler dizisinin aksine kendi isimlerinde oynamayan Ahmet Kural ile Murat Cemcir’e bu filmde İşler Güçler dizisinden tanıdığımız cimri yapımcı Şinasi Yurtsever eşlik ediyor.

·Film çok düşük bir bütçeyle ve çok az bir sürede çekildi.

·Filmin yönetmeni Selçuk Aydemir İTÜ mezunu bir uçak mühendisi. Hatta bu filmi de mühendislik yaparken çekti.

·Bu ayrıntı bizim için filmin arkasındaki zekice kurgulanmış matematiğin en büyük kanıtı.

·Kendisi bu filmi hafta içi uçak mühendisliği hafta sonu ise yönetmenlik yaparak çekti.

·Çalgı Çengi Türk filmleri arasında karakter odaklı diyaloga dayalı en iyi ve ilk komedi filmi olarak anılıyor.

Çalgı Çengi filmini izlemek için çok fazla beklemenize gerek yok. Film bu akşam 23.00’de, yani İşler Güçler’i izlemeye alışkın olduğunuz gün ve saatte, Star TV’de.