UDID (Unique Device Identifiers) olarak adlandırılan özel sanal kimliklendirme sistemini bütün Apple ürünleri kullanıyor. Bu sanal kimlikler kullanıcılara ait telefon, adres ve kimlik bilgileri içeriyor.

Antisec’in iddiası üzerine soruşturma başlatan FBI, internette büyük tartışmalara neden olan gelişmeler hakkında bugün açıklamada bulundu. FBI basın ofisi, “bilgisayarında Apple kullanıcılarına ait veriler bulunduğu öne sürülen ajan Christopher Stangl‘in bilgisarayının incelendiğini ve iddia edilen verilere ait bir kayıt veya başka bir delil bulunmadığını” belirtti.

Bu açıklamanın ardından, Danimarkalı güvenlik şirketi CSIS’in e-güvenlik uzmanı Peter Kruse, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “UDID kimliğinin yayınlanan listede bulunduğunu” ifade etti.

Küresel internet güvenlik şirketi SANS Internet Storm Center uzmanı Johannes Ullrich ise konuyla ilgili olarak, ‘’Ele geçirilen dosyalarda FBI’ya bağlanabilecek hiçbir belge bulunmamakta. Dosyanın kaynağının neresi olduğu konusunda şüpheler devam ediyor’’ dedi ve Kruse’un söylediklerine ters düşen bir açıklama yaptı.

Bahsi geçen listeye ulaşmak için http://whatsmyudid.com/ adresinden UDID numaranızı öğrenip, http://kimosabe.net/test.html sitesinden iPhone’nunuza müdahale edilip edilmedğini testedebilirsiniz.