Intel ve Ericsson’un ortaklaşa yürüttüğü çalışma, çalınan bir bilgisayarın nerede olduğunu GPS (Global Pozisyonlama Sistemi) yardımıyla sahibine bildirmesine olanak tanıyacak. Sistem, bilgisayara gönderilen bir kısa mesaj (SMS) ile öncelikle bilgisayarı kullanıma kapatıp sabit diskini veri kaybını engellemek amacıyla şifreleyecek, ardından GPS servisini kullanarak nerede olduğunu sahibine bildirecek.

Mobil genişbant (3G, WiMAX vb.) sistemleriyle donatılmış bilgisayarlar ile uyumlu olacak sistem, geçtiğimiz ay Lenovo tarafından duyurulan, 2009’un ilk yarısında kullanıma girecek uygulama ile neredeyse aynı özellikleri taşıyor.

Lenovo’nun çözümüne GPS verisi ile bilgisayarın konum bilgisini sahibine gönderme yeteneği ekleyecek çalışma, böylelikle kaybolan ya da çalınan bilgisayarların işe yaramaz hale gelmesine ek olarak, bulunmasını da sağlayacak.

Geliştirilecek sistem, bilgisayarların daha önceden belirlenmiş alanlar dışına çıktığı zaman otomatik olarak sahibini ve yerel otoriteleri uyarmasını da sağlayacak. Böylece bilgisayar, olması gerekenden farklı bir yerde hareket ettiği zaman çalındığını anlayacak ve gerekli önlemi vakit kaybetmeden alacak.

Intel Centrino 2 gibi platformlarla çalışmak üzere optimize edilecek sistem, 2009 yılının ikinci yarısında “Anti-theft PC Protection Technology” adı altında kullanıma sunulacak. Teknolojinin özellikle bilgisayarlarının veri hırsızlığı amacıyla çalınma riski yüksek olan büyük ölçekli firmalar tarafından kullanılması öngörülüyor.