Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan "Çalışan Gazeteciler Günü" mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü" nedeniyle yayımlanan mesajında, farklı seslerin, özgün düşüncelerin kendini ifade imkanı bulduğu medyanın, sağlıklı bir kamuoyu için çok önemli olduğunu vurguladı.

Anadolu Ajansı 10.01.2016 - 13:24

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan "Çalışan Gazeteciler Günü" mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, büyük, köklü ve güçlü ülkelerin çok sesli, renkli, etkin, modern teknolojiyle donatılmış basın yayın organlarına sahip olduğunu belirtti.

Günümüzde sağlam toplumsal yapısı, öz güveni yüksek, demokratik işleyişi kuvvetli, sosyo ekonomik kimliği olan ülkelerin çok sesli medya organlarının, kendi vatandaşlarını dünyadaki gelişmelerden anında haberdar edebilme yeteneğine sahip olduğunu vurgulayan Erdoğan, farklı seslerin, özgün düşüncelerin kendini ifade imkanı bulduğu medyanın, sağlıklı bir kamuoyu için de önemine işaret etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Medya bağımsız olmalıdır, basında çalışanlar, gazeteciler, haberciler ne derece özgür olursa, ülkenin demokrasisi de o denli güçlü olur. Fakat basının özgürlüğü, hiçbir zaman sorumsuzluk olarak da algılanmamalıdır. Aslolan halkın tarafsız ve doğru biçimde haber alabilmesinin sağlanmasıdır.

Demokratikleşme ve şeffaflaşma politikalarında kilit rol oynayan basının, meslek ahlakına, tarafsızlık ilkesine, kişi hak ve özgürlüklerine saygı göstermesi, eleştirilerinde yapıcı bir tutum sergilemesi, vatandaşlarımızın haber alma ve bilgi edinme ihtiyacının da doğru biçimde karşılanmasına vesile olacaktır.

Türk basın tarihi, sayısız başarılara imza atarken, maalesef 'fikrin namusu'nu zedeleyen, kendi bağımsızlığını hiçe sayan, ülke demokrasisini sekteye uğratan uygulamalara destek veren yayınlara da sahne olmuştur. En zor şartlara rağmen, dünyanın farklı bölgelerinde, çatışma ortamlarında can güvenliklerini riske atarak görevlerini yerine getirmeyi amaçlayan gazetecilerin halkı doğru, tarafsız ve sağlıklı bilgilendirme çabaları hiç kuşkusuz takdire şayandır. Medyamızın, iletişim teknolojilerindeki hızlı gelişmelere ayak uydurması, insanımıza en kaliteli yayınları yapması memnuniyet vericidir."

"DOĞRU İLE YALAN HABERİN AYRIMI ZORLAŞIYOR"

Çeşitlenen medya teknolojilerinin özellikle son yıllarda sosyal medyanın aktif kullanımının doğru ile yalan haberin ayrımını zorlaştırdığına dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

"Sosyal medya hızlı haber alma, kamuoyu oluşturma açısından olduğu kadar 'kara propaganda' bakımından da istenmeyen yayınların platformu haline geldi. Doğru haber vermek kadar bu kara propaganda malzemelerini ayıklamak da habercilerimizin yükümlülükleri arasına girdi. Demokratik kültürümüzün en önemli parçalarından birisi olan medya kuruluşlarımızın sorumluluklarının bilincinde olarak, hem demokrasimizin gelişmesine hem de birlik ve beraberliğimizin pekişmesine katkılarını sürdüreceğine inanıyorum. Bu düşüncelerle, medya mensuplarımızın Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyor, kendilerine başarılar diliyorum."

Sayfa Yükleniyor...