Çamaşır iplerindeki 'Damsız ve Adsız' kadınlar

Ressam Su Yücel'in Tarlabaşı’nda yaşayan Roman, Kürt, Türk, Afrika kökenli kadınlarla yaptığı çalışmalar Tarlabaşı ile özdeşleşen, 'camdan cama' asılan çamaşır iplerinde ve sokak duvarlarında sergilenecek.

Çamaşır iplerindeki 'Damsız ve Adsız' kadınlar

2003 yılından beri Mardin, Diyarbakır, Batman, Kars ve Sulukule’de kadınlarla çalışmalar yapan, ressam Su Yücel, bir hafta boyunca Tarlabaşı’nda yaşayan kadınlarla work-shop çalışması gerçekleştirecek.

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti kapsamında, Tarlabaşı Toplum Merkezi ile ortak yürütülen projede Can Yücel'in kızı sanatçı Su Yücel, daha önceki deneyimlerini Tarlabaşı’nda yaşayan Roman, Kürt, Türk, Afrika kökenli kadınlar ile paylaşıyor.

Yaklaşık bir hafta sürecek çalışma sonucunda, ortaya çıkan eserler, 23 Ekim Cuma günü, Tarlabaşı Sakızağacı Caddesinde, Sokak Sergisi ile noktalanacak.

Tarlabaşı’nda yaşayan farklı coğrafyadan gelmiş kadınlarla ortak resimler yapmanın kendisini heyecanlandırdığını söyleyen sanatçı Su Yücel, Tarlabaşı’nda yaptığı ön çalışmalarda, buraların bir ritmi olduğunu ve bu yüzden de üzerine resim yapmaları için tef kullanacağını belirtti.

Kadınların umutlarını, özlemlerini, kaygılarını kısacası hissettiklerini resim aracılığı ile dile getirmelerine aracı olan ressam Su Yücel, gezdiği illerde kadınlarla birlikte, karşılıklı bir paylaşım içerisinde olduğunu, bu durumun hem bir sanatçı olarak kendini hem de resmini zenginleştirdiğini dile getiriyor.

Yapılan çalışma, aynı zamanda 'Damsız ve Adsız' adlı bir belgesel filminin de konusu olacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...