Cami duvarına Ayet-el Kürsi’yi yanlış yazdılar

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından Çanakkale'nin Kepez beldesindeki yerleşim bölgesine inşa edilen caminin duvarına Ayet-el Kürsi'nin yanlış yazıldığı iddia edildi.

Haberler - Anadolu Ajansı 24.08.2010 - 13:40

Cami duvarına Ayet-el Kürsi’yi yanlış yazdılar

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Yabancı Diller Yüksekokulu Arap Dili Bölümü'nde okutman olarak görev yapan Mesut Yazıcı, Kepez beldesindeki TOKİ Camisinde kültür, sanat ve diyanet açısından aksayan yönlerin bulunduğunu öne sürdü.

Caminin bazı bölümlerindeki montaj kısımlarında da büyük eksikler ve yanlışlıklar yer aldığını ileri süren Yazıcı, tek ayet olan Ayet-el Kürsi'nin, caminin duvarına birkaç parça halinde, eksik ve yanlış şekilde monte edildiğini görüşünü savundu.

Yazıcı, ''Bir kere harf karakterlerinin bozuk ve kötü kopya olmasının yanı sıra ayetin dizilişi de yanlış. Oluşturulan beş parçanın içine Ayet-el Kürsi yazılacakmış ama bu parçalar sırasıyla devam etmiyor. Sıralama, bir, üç, beş, iki ve dört olarak yanlış şekide yapılmış'' dedi.

Caminin girişinde Ayet-el Kürsi'nin yanı sıra başka surelerin yazılışlarında da yanlışlıklar bulunduğunu kaydeden Yazıcı, söz konusu yanlışlığın giderilmesi için yetkilileri göreve çağırdı.

Çanakkale Müftüsü Kamil Baran ise caminin süslemelerinde ufak tefek hatalar olduğunu ifade ederek, bunun daha önce kendileri tarafından da belirlendiğini söyledi.

Ramazan ayında olunması nedeniyle şu anda camide bir işlem yapamadıklarını anlatan Baran, ''Mahalle sakinleri akşamları camide teravih namazı kılıyor. Ramazan ayının sona ermesiyle camideki yanlışlıklar düzeltilecek. Duvarlardaki mevcut yazılar, düzeltilebiliyorsa bir hat sanatçısı tarafından yeniden düzenlenecek, olmuyorsa silinip yeniden yazılacak'' dedi.

Sayfa Yükleniyor...