Çamlıca Tepesi’ndeki antenler kaldırılacak

İstanbul’da Çamlıca Tepesi için hazırlanan projeyle tepede bulunan tüm radyo ve televizyon vericileri ortak bir kule içerisinde toplanacak.

Haberler - Anadolu Ajansı 04.10.2014 - 12:06

Çamlıca Tepesi’ndeki antenler kaldırılacak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan, Çamlıca TV-Radyo Kulesi Projesi kapsamında Çamlıca tepesindeki tüm radyo ve televizyon vericilerinin ortak bir kule içerisinde toplanacağını ifade etti.

Kule ile ilgili ihale sürecinin devam ettiğini hatırlatan Bakan Elvan, kulenin İstanbul'a ayrı bir estetik katacağını ifade etti.

Kulenin yapım ihalesi için 27 firmanın ön yeterlilik başvurusunda bulunduğunu belirten Elvan, ihaleyi kazanan firmanın inşaatı 500 günde bitireceğini kaydetti.

Proje kapsamında Çamlıca'daki mevcut anten direklerinin söküleceğini ifade eden Elvan, "Kule, şehrin simgelerinden biri haline gelecek. İstanbul’un siluetine de katkıda bulunacak. Bu güzel ve önemli projenin yapım maliyeti bakanlığımız tarafından karşılanacak" dedi.

Kule ile ilgili teknik bilgiler de veren Elvan, şunları kaydetti: "Toplam 365,5 metre uzunluğunda olacak kulenin 163 metresi anten yüksekliği, 202,50 metresi ise betonarme yapısal yüksekliği olacak. Temel derinliği 18 metre olacak kulede, ikişer seyir katı ve restoran bulunacak. Vatandaşlar kuleyi 08.00-23.00 saatleri arasında ziyaret edebilecek."

Sayfa Yükleniyor...