Can Dündar'a saldırı girişimi

Gazeteci Can Dündar'a İstanbul Adliyesi önünde silahlı saldırı girişimi oldu. Silahlı saldırıda bulunan 1976 doğumlu Murat Şahin gözaltına alındı. Can Dündar saldırıdan yara almadan kurtulurken, seken kurşunlardan biri Dündar’ın yanındaki NTV Muhabiri Yağız Şenkal'ın bacağını sıyırdı.

ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 06.05.2016 - 17:28 | Son Güncelleme : 07.05.2016 - 00:42

Can Dündar'a saldırı girişimi

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar'a, Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi önünde beklediği sırada bir kişi tarafından silahla ateş açıldı.

MİT TIR'larının durdurulması olayına ilişkin gizli kalması gereken bilgi ve fotoğraflara yer verdikleri gerekçesiyle yargılandıkları davanın dördüncü duruşması için adliyede bulunan Dündar, verilen arada dışarı çıktı.

Gazetecilerin bulunduğu alana geçen Dündar'a, bir kişi tarafından silahla ateş açıldı.

Dündar yara almazken, saldırı anında Dündar'ın yanında olan NTV Muhabiri Yağız Şenkal hafif yaralandı.

Can Dündar'a yönelik silahlı saldırıyı gerçekleştiren Murat Şahin sağlık kontrolünden geçirildi.
Can Dündar'a yönelik silahlı saldırıyı gerçekleştiren Murat Şahin sağlık kontrolünden geçirildi.

Silahlı saldıyı gerçekleştiren 1976 doğumlu Sivas nüfusuna kayıtlı Murat Şahin, polisler tarafından gözaltına alınarak Çağlayan Polis Merkezi'ne götürüldü. Saldırgan Murat Şahin'in çeşitli suçlardan emniyette kaydı var.

Hastaneye kaldırılan NTV Muhabiri Yağız Şenkal, olayı şöyle anlattı:

''Can Dündar'la adliyenin hemen önündeki meydanda beraber yürüyordum. Bir kişi geldi elinde bir silah vardı yere doğru ateş etti Can Dündar'ın bacaklarına doğru ateş etti. İki üç el ateş etti seken kurşunlardan biri benim bacağıma geldi. Herhangi bir sıkıntı yok Can Dündar'ın durumu iyi. Silahlı saldırgan bağırdı ne dediğini tam anlayamadım. Kurşunlardan biri benim bacağımı sıyırdı. Gayet iyiyim bir sıkıntı yok. Saldırgan gözaltında.''

CAN DÜNDAR'DAN İLK AÇIKLAMA

Can Dündar saldırı girişimine ilişkin, ''İyiyim bende bir şey yok mahkeme karar için ara vermişti. O kararı beklerken çıktığımızda böyle bir saldırı gerçekleşti. Saldırgan 'Sen vatan hainisin' diyerek üzerime ateş etti. Kimdir nedir bilmiyorum. Sadece bana yönelik silahını yönelttiğini gördüm. Eşim ve sayın vekilimiz yanımdaydı onlar engel oldular'' dedi.

SALDIRGANI YAKALAYANLARDAN BİRİ DE CAN DÜNDAR'IN EŞİ

CHP milletvekili Muharrem Erkek, saldırganın boşta kalan elini tutup boğazından yakalarken, Can Dündar'ın eşi Dilek Dündar da kaçmasına engel olmak için saldırganı ceketinden tuttu. Yaklaşık 1 dakika saldırgan bu şekilde etkisiz hale getirilmeye çalışıldı daha sonra sivil polisler saldırgana müdahale etti.

MAHKEME BAŞKANI SALDIRIYI KINADI

Mahkeme Başkanı salonda Can Dündar'a yönelik saldırıyı kınadığını söyledi.

KILIÇDAROĞLU'DAN AÇIKLAMA

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, silahlı saldırı girişimine maruz kalan gazeteci Can Dündar hakkında sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan açıklama yaptı.

Kılıçdaroğlu, "Nefret söylemleri ile işini yapan gazetecileri hedef gösterenler, Can Dündar’a yapılan saldırının sorumlusudur. Geçmiş olsun Can Dündar." dedi.

Sayfa Yükleniyor...