Çanakkale'de yine sığınmacı dramı: 33 ölü

Sahil Güvenlik Komutanlığı, Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinde yasa dışı yollardan Yunanistan'ın Midilli Adası'na gitmek için denize açılan sığınmacıları taşıyan teknenin batması sonucu 33 kişinin öldüğünü, 75 kişinin kurtarıldığını açıkladı.

Anadolu Ajansı 30.01.2016 - 12:49 | Son Güncelleme : 30.01.2016 - 13:11

Çanakkale'de yine sığınmacı dramı: 33 ölü

Alınan bilgiye göre, aralarında kadın ve çocukların da olduğu, Burma, Afganistan ve Suriye uyruklu çok sayıda kişi, Midilli Adası'na geçmek için Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinden yola çıkmıştı. 

Teknenin batması sonucu 33 kişinin öldüğü, 75 kişinin ise kurtarıldığı belirtildi. 

"BEN YAPMADIM, BENİ KULLANDILAR"

Sığınmacı teknesinin batması sonrası olayla ilgili bir Türk organizatör olduğu iddiasıyla gözaltına alındı. Gözaltına alınan zanlı, "Ben yapmadım. Beni kullandılar. Ben de teknedeydim" dedi.

Olayla ilgili bölgedeki arama çalışmalarının sürdüğü belirtildi.

Çanakkale'de 33 kişinin öldüğü ve 75 kişinin kurtarıldığı olayla ilgili Sahil Güvenlik Komutanlığı'ndan da yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada şöyle denildi:

Sahil Güvenlik Komutanlığından yapılan yazılı açıklamada, 04.50'de Deveboynu Burnu önlerinde yardım talebinde bulunulduğunun bildirilmesi üzerine olay yerine gönderilen sahil güvenlik botunun yarı batık tekne ve denizde çok sayıda düzensiz göçmen olduğunu tespit ettiği belirtildi.

İhbarın ardından 3 sahil güvenlik botu, bir sahil güvenlik dalış timi, sivil dalgıç ekibi ve Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait arama kurtarma helikopterinin bölgeye sevk edildiği kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"İcra edilen arama kurtarma faaliyetleri neticesinde denizden 42 göçmen kurtarılmış, 15 göçmenin cansız bedeni alınmış, 9 göçmenin cansız bedeni ise tekne içinden çıkartılmıştır. Jandarma birimleri tarafından da karaya çıkan 33 göçmen tespit edilmiş ve sahilde 9 göçmenin cansız bedenine ulaşılmıştır. Halihazırda toplam 75 göçmen kurtarılmış, 33 göçmenin cansız bedenine ulaşılmıştır. Kurtarılan göçmenlerin ifadelerinden kaç kişi oldukları tam tespit edilemediğinden kayıp olabileceği değerlendirilen göçmenlerin bulunması maksadıyla arama faaliyetlerine devam edilmektedir."

Bu sabah gelen ilk haberlerde 5'i çocuk 10 kişinin cesedine ulaşıldığı açıklanmıştı.  Açıklamada, TCSG-17 Bot Komutanlığı ekiplerinin, 43 kişiyi boğulmaktan kurtardığı belirtilmişti. 

Sayfa Yükleniyor...