Çanakkale'de bu yıl açık alanda, 468 yangın meydana geldi.

42 orman yangınında ise toplam 319 hektarlık alan yanarak küle döndü. Diğer 426 yangında ise 115 hektarlık alanın yandığı belirtildi.

Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri, bu yıl ilk kez drone uygulamasıyla yanan alanları havadan görüntüledi. Yanan alanlarda tespit ve yeşillendirme çalışmalarının yapıldığı gözlendi. 

Çanakkale Orman Bölge Müdürü Refik Ulusoy, "Yanan ormanlık alanlardaki sahalarda çalışmalara başladık. En kısa zamanda ağaçlandıracağız.

Vatandaşlarımızdan açık alanlarda ateş yakmamalarını, kontrolsüz ateş yakmamalarını, yakanları uyarmalarını, Alo 177'ye haber vermelerini ve en kısa zamanda müdahale etmemizi sağlamalarını istiyoruz. Bize destek olan bütün kurumlara teşekkür ediyorum. İnşallah bu seneyi en az hasarla, en az yangınla atlatırız.

Yanan ormanlık alanlarda havadan drone'la görüntü alıyoruz. Alanları tespit etme çalışmalarımız oluyor. Vatandaşları bilgilendirme konusunda bu görüntüleri kullanıyoruz. İnşallah bundan sonrada drone'leri daha etkin bir şekilde daha başka çalışmalarda da kullanacağız" dedi.