NTV

Çanakkale'deki orman yangını sürüyor

Anadolu Ajansı

Türkiye

Çanakkale'de dün çıkan orman yangınını kontrol altına alma çalışmaları sürüyor. İlk belirlemelere göre 30 hektarlık bir alan zarar gördü.

Çanakkale'de dün Ezine Karagömlek Köyü yakınlarındaki tarım arazisinde başlayarak ormanlık alana sıçrayan yangını söndürme çalışmaları devam ediyor.

Sabaha kadar süren çalışmalara rağmen yangın halen kontrol atına alınamadı.

Gece kara ekiplerinin sabaha kadar devam ettiği söndürme çalışmalarına, bu sabah 2 helikopter de katıldı.

Yangın nedeniyle şu ana kadar 30 hektarlık bir alanın zarar gördüğü bildirildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Çanakkale Orman Bölge Müdürü Refik Ulusoy, sabah saatlerinde başlayan rüzgarın şiddetinin öğle saatlerinde artmasının beklendiğini söyleyerek şunları kaydetti:

"Ekiplerimiz dozerlerle yollar açmaya çalışıyor. Yangının içine girmeye çalışıyoruz, ateşin önünü kesmek için. Bir taraftan da arazözlerle yangını durdurduğumuz yerlerde soğutma çalışmalarına başladık. Karadaki müdahalemiz geceden bu yana sürüyor. Havanın aydınlanmasıyla helikopterler havadan çalışmalara başladı. Öğle saatlerinde yine rüzgarın artması bekleniyor. Biz de bunun için önlem almaya ve süren müdahalemize aralıksız devam ediyoruz. Çünkü rüzgar orman yangınlarında çok önemli bir faktör. Hiç ateş kalmayan sadece duman olan bir yeri dahi yeniden alevlendirebiliyor." 

Yangına helikopterler, arazözler ve dozerler ile çok sayıda işçiyle müdahale edildiğini aktaran Ulusoy, "Şu anda ilk belirlemelere göre 30 hektarlık bir alan zarar görmüş durumda. Bu rakam yangın tamamen söndürülüp teknik ekip kontrol ettikten sonra netleşecek. Bölgedeki çalışmalarımız sürüyor, yangını kontrol altına almaya çalışıyoruz" diye konuştu.

KÖY BOŞALTILDI

Yangın nedeniyle, Ayvacık ve Ezine ilçeleri sınırındaki Misvak köyü dün kaymakamlık emriyle tedbir amaçlı boşaltılmıştı.

SAHİLLER ALEVLERE TESLİMETİKETLER